Strona główna 0_Slider Sprzątają, pocieszają, pomagają. Świdnickie zuchy w czasie pandemii

Sprzątają, pocieszają, pomagają. Świdnickie zuchy w czasie pandemii

0

Mimo że od ponad dwóch miesięcy nie mogą uczestniczyć w zbiórkach, wspólnych wyjazdach i zabawach, świdnickie zuchy pozostają w harcerskiej wspólnocie, a przeniesienie działań do domu przynosi niespodziewane efekty.

Od marca świdniccy harcerze, i ci najmłodsi, i ci najstarsi, angażują się w akcję szycia maseczek i produkcji przyłbic ochronnych. Mimo nowych wyzwań i trudności, nie rezygnują także z realizacji codziennych harcerskich zadań. Z tą różnicą, że aktywność przenieśli do domów i internetu.

Pod nazwą akcji „#zdalnie, ale razem” drużynowi organizują szereg akcji od początku trwania pandemii i zamknięcia szkół. Na stronach gromad zuchowych organizowane są konkursy, zadania i zbiórki w trybie on-line. Zuchy sprzątają w swoich domach, naprawiają zepsute rzeczy, śpiewają piosenki, wyręczają w obowiązkach domowych rodziców i szykują niespodzianki dla najbliższych oraz wykonują mnóstwo innych zadań, które dokumentują poprzez wykonanie zdjęć i filmów – wylicza hm. Michał Działowski, członek zarządu Hufca ZHP ds. gromad zuchowych i drużynowy 23 ŚGZ Leśne Duszki.

Pandemia stała się okazją do dodatkowej edukacji. – Zuchy realizują program sprawności „Epidemiolog” (mającą na celu naukę najmłodszych członków ZHP o wirusach oraz ich zwalczaniu) oraz sprawność „Higienista” (pomocną w nauce trzymania porządku i czystości we własnym i najbliższym otoczeniu. Zuchy wybierają też mnóstwo własnych sprawności realizowanych indywidualnie podczas czynności wykonywanych w domu i poza nim – opisuje zaangażowanie dzieci hm. Działowski.

Dzieci starają się także podtrzymywać na duchu wszystkich świdniczan. Gromady zuchowe: 23 ŚGZ Leśne Duszki, 1 ZGZ „Dzielne Smoki” oraz 15 ŚGZ „Czarne Stopy” wzięły udział w ogólnopolskiej akcji #będzie dobrze i ich członkowie wywiesili w oknach kolorowe plakaty z napisem „Będzie dobrze”, mających na celu poprawienie nastroju przechodniom i wysłanie pozytywnego przekazu – dodaje opiekun zuchów.

Zdjęcia udostępnione przez hm. Michała Działowskiego

Poprzedni artykułJechał zygzakiem, był kompletnie pijany
Następny artykułPędzili w terenie zabudowanym. Ośmiu kierowców przesiądzie się na fotel pasażera