Strona główna Temat dnia Sposoby na inwestowanie w kruszce

Sposoby na inwestowanie w kruszce

0
Niepewna sytuacja na giełdzie sprawia, że warto zweryfikować wybraną przez nas formę inwestowania. Jedną z metod oszczędzania jest np. ulokowanie pieniędzy w monetach. O czym powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ich zakup? Jakie mamy możliwości przy inwestycji w monety? Podstawowych informacji dowiecie się z poniższego artykułu.
Obecna sytuacja na giełdzie
Bessa, czyli długotrwały okres spadkowy akcji, świadczy o kryzysie na giełdzie. Ceny idą w dół, a inwestorzy, chcąc ratować swoje oszczędności, decydują się na sprzedaż akcji, przez co kryzys jeszcze bardziej się pogłębia. Sytuacja taka jak obecna, spowodowana pandemią koronawirusa, jest zagrożeniem dla osób, którym zależy na zabezpieczeniu własnych oszczędności. W celu uniknięcia poniesienia przykrych konsekwencji, można wybrać mniej ryzykowne sposoby na inwestowanie pieniędzy i ulokować swoje oszczędności np. w kruszcach.

Numizmatyka - oferty od sprawdzonych sklepów

Numizmatyka – sposób na bezpieczną inwestycję
Jedną z tradycyjnych metod na inwestowanie jest kupno srebrnych lub złotych monet. Numizmatyka jest bowiem nie tylko ciekawym pomysłem na zajęcie wolnego czasu, ale i sposobem na ulokowanie oszczędności. Do wyboru mamy między innymi:

  • stare monety kolekcjonerskie;
  • monety bulionowe;
  • ordery i odznaczenia;
  • sztabki złota lub srebra.

Zanim zaczniemy inwestować w monety, dobrze jest zasięgnąć pomocy specjalisty. Warto również samemu zgłębiać numizmatyczną wiedzę – pomogą nam w tym fora internetowe oraz literatura, w tym katalogi monet dostępne na stronie Numimarket: https://numimarket.pl/kategoria/katalogi-monet-polskich-swiata_159/1.

Monety kolekcjonerskie
Stare monety z czasem mogą stać się naprawdę opłacalną inwestycją. Ich wartość zależy od rzadkości i rodzaju monet, a także kruszcu, z którego zostały wykonane. Kolekcjonerskie monety pomogą nam połączyć przyjemne z pożytecznym – pasję z bezpiecznym oszczędzaniem i inwestowaniem.

Monety bulionowe
Monety bulionowe (inaczej inwestycyjne lub lokacyjne) to takie monety, które wybija się tylko po to, by zabezpieczyć pieniądze lub je zainwestować. Cena takiej monety zależy od rodzaju i ilości kruszcu, dlatego widnieje na nich próba i wyrażona w uncjach zawartość kruszcu. Niektóre monety bulionowe z czasem zyskują także wartość kolekcjonerską. Godnymi uwagi monety inwestycyjne to na przykład polski Orzeł Bielik, Kanadyjski Liść Klonowy, Krugerrand z RPA, Wiedeńscy filharmonicy czy Amerykański Gold Eagle.

Inne sposoby na bezpieczną inwestycję
Choć inwestowanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, niektóre jego formy są bardziej stabilne. Poza ulokowaniem oszczędności w monetach czy sztabkach, możemy również zdecydować się na:

  • lokaty i rachunki oszczędnościowe – bezpieczeństwo gwarantuje nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny;
  • obligacje skarbowe – w Polsce emitowane przez Ministra Finansów; w różnych okresach zapadalności (dwa, trzy, cztery lata oraz dziesięć lat).

Bezpieczne inwestowanie – podsumowanie
W czasie panującego kryzysu na giełdzie warto szukać takich sposobów na inwestowanie, które wiążą się z mniejszym ryzykiem. Ciekawą opcją jest numizmatyka i ulokowanie oszczędności w monetach kolekcjonerskich, bulionowych czy też w sztabkach złota lub srebra.

/Artykuł sponsorowany/