Strona główna 0_Slider Przedszkola szykują się na przyjęcie dzieci. Które placówki ruszą od poniedziałku 11...

Przedszkola szykują się na przyjęcie dzieci. Które placówki ruszą od poniedziałku 11 maja?

1

Od 6 maja żłobki i przedszkola mogą przyjmować dzieci, ale pod warunkiem spełnienia rygorystycznych warunków, dotyczących zabezpieczenia przed koronawirusem. W ubiegłym tygodniu na otwarcie zdecydowało się tylko kilka przedszkoli niepublicznych. Więcej zostanie otwartych w poniedziałek, 11 maja, jednak nie wszystkie.

Przygotowania do otwarcia w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy

Główny Inspektor Sanitarny w wytycznych wydanych 4 maja 2020 r. zawarł długą listę warunków, które muszą być spełnione w żłobkach i przedszkolach. W grupie może być nie więcej niż 12 dzieci, na jedno musi przypadać co najmniej 4m2 powierzchni. W salach nie może być żadnych przedmiotów ani zabawek, których nie da się skutecznie zdezynfekować, czyli koniec z pluszakami i dywanami. Grupy nie mogą się ze sobą kontaktować, nie może być również kontaktu bezpośredniego między rodzicami i nauczycielami oraz między pracownikami kuchni a dziećmi i opiekunkami. Pomieszczenia muszą być dezynfekowane, wietrzone, a pracownicy muszą być wyposażeni w środki ochrony osobistej takiej jak maski, przyłbice i rękawice. Dezynfekcji podlegają również urządzenia na placu zabaw. W każdym przedszkolu czy żłobku dzieciom ma być mierzona temperatura.

Dla placówek jest to duże wyzwanie logistyczne, a dla organów prowadzących spore wydatki. Z rozdzielnika wojewody do placówek trafiło w tym tygodniu po 40 litrów płynu dezynfekcyjnego, ale konieczne są duże zakupy rękawiczek, masek czy przyłbic. Część przedszkoli decyduje się dodatkowo na kupno ozonatorów, a samorządy fundują personelowi testy kasetkowe na obecność koronawirusa.

Gmina Świdnica

W związku z zapowiedzianą od 11 maja gotowością do przyjęcia dzieci  na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w prowadzonych przez Gminę Świdnica przedszkolach i szkolnych oddziałach przedszkolnych, trwają przygotowania do ich otwarcia, zgodnie z zaleceniami wynikającymi z wytycznych służb sanitarnych.

Z rozmów przeprowadzonych z rodzicami jasno wynika, że zdecydowana większość nie chce na razie posyłać dzieci do placówek. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego dyrektorzy przedszkoli muszą przystosować placówki na przybycie dzieci. Tych nie może być więcej niż 12-cioro w grupie, w uzasadnionych przypadkach może być ich o dwoje więcej. Godziny pracy poszczególnych placówek były również konsultowane z rodzicami dzieci oraz ich opiekunami.

 Od najbliższego poniedziałku zajęcia prowadzone będą w:

Przedszkolu Bajkowa Dolinka w Pszennie – 2 oddziały po 6 dzieci
Przedszkolu w Witoszowie Dolnym – 2 oddziały po 6 dzieci
Publicznym Przedszkolu w Bystrzycy Dolnej – 1 oddział przedszkolny – 6 dzieci
Oddziale Przedszkolnym przy SP w Mokrzeszowie – 5 dzieci.

W przedszkolnych placówkach, a także oddziałach przedszkolnych w szkołach, z sal w których będą przebywać dzieci usuwane są zabawki, których nie można poddać dezynfekcji, zwinięte zostaną również dywaniki. Po uruchomieniu zajęć opiekuńczo-wychowawczych od 11 maja,  zarówno place zabaw, jak i sprzęt, z którego korzystają dzieci w przedszkolu, będą dezynfekowane codziennie.

Przedszkola, oddziały przedszkolne i przedszkola prywatne w gminie Świdnica wyposażone zostały w niezbędne ilości płynu do dezynfekcji. Gmina otrzymała od Wojewody po 40 L płynu na każde otwierane przedszkole.

Przed uruchomieniem placówek pracownicy przedszkoli mają zostać także przebadani na obecność koronawirusa. Testy zostały zakupione z budżetu gminy. Ponadto od 11 maja na wejściu do budynku przedszkola u każdego dziecka, jego rodziców czy opiekunów będzie wykonywany pomiar temperatury.

W zakresie kosztów poniesionych przez gminę Świdnica na dostosowanie w/w placówek do zaleceń wynikających z wytycznych służb sanitarnych informuję, że precyzyjne wyliczenia będzie można przedstawić po upływie min 2 tygodni. Już teraz można stwierdzić, że największa pula środków będzie musiała być przeznaczona na zapewnienie środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji, a także ozonatory.

Gmina Strzegom

Po dokładnym rozeznaniu zapotrzebowania na miejsca w przedszkolach od 11 maja  otwarte będą dwa przedszkola w Strzegomiu (PP Nr 1 i PP Nr 3), Przedszkole w Stanowicach, które zaopiekują się 22 dziećmi oraz Żłobek nr 1, który obejmie opieką 10 dzieci. Mimo wprowadzonych ograniczeń dla wszystkich chętnych wystarczyło miejsca, niemniej jednak ze względu na zagrożenie Covid–19 i możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego większość rodziców zdecydowała o pozostaniu z dzieckiem w domu lub zorganizowania dziecku innej formy opieki.

Gmina podjęła decyzję o wyposażeniu otwieranych placówek w środki ochrony osobistej i niezbędnych do dezynfekcji na pierwszy miesiąc funkcjonowania. Szacowany koszt przygotowania obiektów do otwarcia – to ok. 25 tys. zł, w późniejszym terminie niezbędne będzie ponoszenie kolejnych wydatków na ten cel.

Ponadto na terenie gminy otwarcie planują również placówki niepubliczne. Przedszkole Tęcza w Międzyrzeczu – otwarte dla 5 dzieci od 6 maja. Od 11 maja planuje otwarcie Słoneczna Kraina z Żółkiewki, od 24 maja Arka Malucha ze Strzegomia. Przedszkole w Morawie nie podjęło decyzji w tej sprawie, Chatka Puchatka z Rogoźnicy pozostaje zamknięta.

Gmina Dobromierz

Od 11 maja w Gminie Dobromierz wznawiają działalność punkty przedszkolne w Roztoce i Dobromierzu (planowana frekwencja na poziomie 20%). W tym zakresie zostały już opracowane odpowiednie procedury. Natomiast oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych z uwagi na brak zainteresowania ze strony rodziców, pozostają w dalszym ciągu w gotowości do wznowienia działalności.

Świebodzice

Przedszkola zostaną otwarte 11 maja. Szczegóły na stronach placówek.

Świdnica

Publiczne żłobki i przedszkola w Świdnicy nie zostaną otwarte 11 maja. Najprawdopodobniej nastąpi to w poniedziałek, 18 maja, czyli dopiero po zrealizowaniu wszystkich wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, do czego placówki właśnie się przygotowują.

Jak deklarowała wcześniej prezydent Świdnicy, pracownicy przedszkoli i żłobków, również dla ich bezpieczeństwa, poddani zostaną testom na koronawirusa, które sfinansuje miasto. Testy zamówione zostały 30 kwietnia. Urząd otrzymał je dopiero 7 maja. Po ich przeprowadzeniu będziemy mieli pewność, że pracownicy są zdrowi i mogą opiekować się dziećmi.

Zapewnione muszą zostać również m.in. środki dezynfekujące, maseczki, rękawiczki, fartuchy. Zostały one zamówione i są dostarczane do placówek. Na ich zakup miasto przeznaczyło już około 70 tys. zł. Jest to ilość, która wystarczy na funkcjonowanie żłobków i przedszkoli przez okres około 2 tygodni.

Placówki muszą być przygotowane w należyty sposób, to znaczy taki, który zapewni bezpieczeństwo dzieciom, opiekunom i rodzicom. Z przeprowadzonych niedawno ankiet wynika, że około 25% rodziców deklaruje chęć skorzystania z usług przedszkoli i żłobków. O terminie ich otwarcia zostaną oni powiadomieni telefonicznie przez dyrekcje placówek.

Gmina Żarów

Żłobek Bajkowa Kraina w Żarowie – koszty na przygotowanie placówki do otwarcia około 1400 zł (środki ochrony i dezynfekujące, termometry), chętnych jest 18 dzieci i dla wszystkich wystarczy miejsc. Wstępnie planowany termin otwarcia żłobka to 18.05.

Bajkowe Przedszkole w Żarowie – koszty na przygotowanie placówki do otwarcia około 1000 zł (środki ochrony i dezynfekujące), chętnych jest około 24 dzieci i dla wszystkich wystarczy miejsc. Wstępnie planowany termin otwarcia przedszkola po 24.05.

Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie – koszty na przygotowanie placówki do otwarcia około są kalkulowane i jeszcze nie mamy ostatecznych, chętnych jest około 18 dzieci i dla wszystkich wystarczy miejsc. Wstępnie planowany termin otwarcia oddziałów przedszkolnych po 24.05.

Gmina Jaworzyna Śląska

W gminie Jaworzyna Śląska przewiduje się otwarcie Przedszkola Samorządowego, Żłobka Gminnego w Jaworzynie Śląskiej oraz oddziałów przedszkolnych przy Szkołach Podstawowych w Pastuchowie oraz Starym Jaworowie od 18 maja 2020 r., termin może ulec jednak przesunięciu ze względu na sytuację epidemiologiczną zarówno w kraju, jak i w gminie.

Gmina Marcinowice

Przedszkole w Marcinowiach przygotowuje się do przyjęcia dzieci. Określone przygotowania mają na celu spełnić wytyczne GIS, placówka zbiera informacje na temat liczby rodziców zainteresowanych otwarciem przedszkola. Planuje się otwarcie przedszkola na dzień 18.05.2020 r.

Zebrała Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia wykonane w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 16 w Świdnicy

Poprzedni artykułPiłkarski sezon 2019/2020 definitywnie zakończony!
Następny artykuł75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Symboliczne obchody w Świdnicy [FOTO]