Strona główna 0_Slider Od soboty koniec zasłaniania twarzy na świeżym powietrzu. Co jeszcze się zmieni?

Od soboty koniec zasłaniania twarzy na świeżym powietrzu. Co jeszcze się zmieni?

0

Od 30 maja nie będzie trzeba zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem zachowanie 2 metrów odstępu od innych. Maseczki będą w dalszym ciągu konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, czy autobusach. Od soboty nie będą już obowiązywać dotychczasowe limity osób przebywających w sklepach, na targu, poczcie, w restauracjach oraz kościołach. Możliwe będzie też organizowanie zgromadzeń.

Obowiązujący od ponad 6 tygodni nakaz zasłaniania twarzy od soboty nie będzie obowiązywał w przestrzeni otwartej. Można będzie spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki, pod warunkiem zachowania odstępu od innych osób. Jeżeli nie będzie to możliwe, na przykład na zatłoczonym chodniku, wówczas konieczne będzie zasłonięcie ust i nosa. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne.

W dalszym ciągu istnieć będą miejsca, w których zasłanianie twarzy będzie obowiązkowe: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy. Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, ma określić Główny Inspektorat Sanitarny.

Ust i nosa nie trzeba będzie zakrywać w pracy (jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne), a także w restauracji lub barze (po zajęciu miejsca przy stole).

Koniec limitów osób w sklepach, restauracjach i kościołach

Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, a klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików. Również w sklepie, na targu i na poczcie nadal istnieć będzie obowiązek zasłaniania nosa i ust, a w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Już od 30 maja będzie można korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej.

Zgromadzenia i wesela do 150 osób

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Możliwa będzie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Dalsze zmiany za tydzień

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić na określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż zostaną podane po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

/gov.pl, opr. mn/