Strona główna Temat dnia Nowoczesne metody cięcia metali

Nowoczesne metody cięcia metali

0
Metal to materiał bardzo często stosowany w przemyśle. Znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, w motoryzacji, w branży meblowej. Aby wyprodukować wyroby metalowe, niezbędny jest proces cięcia metalu, dzięki czemu jest on przystosowany do dalszej obróbki. Metod cięcia metalu jest kilka.
Cięcie laserem
Jedną z najnowocześniejszych metod cięcia metalu jest cięcie laserem. To dość szybka metoda, pozwalająca przyspieszyć produkcję i zoptymalizować czas pracy, co prowadzi do obniżenia kosztów produkcji. Cięcie laserowe to metoda bardzo precyzyjna, za pomocą lasera można wycinać nawet bardzo skomplikowane kształty, zarówno elementy duże, jak i drobne. Jakość ciętych krawędzi jest doskonała, wszystkie części wycinane tą metodą są gładkie, wykończone bardzo dokładnie, nie posiadają żadnych ubytków, za pomocą tej metody można wykonać bardzo nietypowe cięcia i osiągnąć trudne kształty.

Cięcie wodą
Równie innowacyjną metodą, jak cięcie laserowe jest cięcie wodą. Proces odbywa się  przy użyciu silnie sprężonego strumienia wody w niskiej temperaturze. Woda wydostaje się przez wąską dyszę.

Cięcie wodą to cięcie ekologiczne, Podczas cięcia nie wytwarzają się żadne szkodliwe substancje. Metale cięte tą metodą nie mają żadnych odkształceń. Metodą cięcia wodą można ciąć blachy o niedużej grubości.

Cięcie gazowe
Popularną metodą cięcia metali jest cięcie gazowe (tlenowe). Zaletą cięcia gazowego jest szeroki zakres grubości cięcia oraz bardzo dobra jakość cięcia metali o grubości dochodzącej nawet do 300 mm. Ta metoda pozwala na cięcie pod różnym kątem. Cięte krawędzie są prostopadłe.

Metoda cięcia gazowego znajduje zastosowanie tam, gdzie istnieje potrzeba cięcia materiałów grubszych wykonanych ze zwykłej stali. Zaletą metody cięcia gazowego są niskie koszty eksploatacyjne i niskie koszty sprzętu oraz jednocześnie szeroki zakres stosowania tej metody. Cięcie gazowe to metoda stosowana nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale też w przydomowych warsztatach. Wadą cięcia gazowego jest zbyt mała prędkość cięcia oraz wydłużony czas pracy.

Cięcie plazmowe
Cięcie plazmowe pozwala rozdzielić wszystkie materiały przewodzące prąd elektryczny, m. in. różne rodzaje stali miękkiej i nierdzewnej, oraz aluminium. Metoda cięcia plazmowego jest szybka i dokładna. Do wad tego rodzaju cięcia należy emisja szkodliwych gazów oraz duży hałas. Przy stosowaniu tej metody nie uzyskamy też dokładnych krawędzi.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułOgromne zainteresowanie ogródkami działkowymi. „Sposób na wypoczynek w czasie epidemii”
Następny artykułJakie przedmioty oprawiamy w ramy? Poznaj oprawę przestrzenną!