Strona główna 0_Slider Nieukończony budynek hospicjum wystawiony na sprzedaż

Nieukończony budynek hospicjum wystawiony na sprzedaż

5

Niedokończona budowa przy ulicy Leśnej została wystawiona na sprzedaż przez Urząd Miejski w Świdnicy. W obiekcie miało mieścić się hospicjum z oddziałem stacjonarnym i oddziałem opieki długoterminowej.

Przypomnijmy, w 2014 roku prace przy budowie ośrodka opieki dla osób w ostatniej fazie choroby nowotworowej, które potrzebują stałej pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej, rozpoczęło Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Niekorzystny splot wydarzeń zmusił Towarzystwo do odstąpienia od rozpoczętej budowy stacjonarnego hospicjum, której stopień zaawansowania określono na nieco ponad 27%. Na mocy ugody niedokończoną inwestycję przejęło miasto.

Budynek, po przejęciu przez miasto, został uprzątnięty z pozostałości po pracach budowlanych – zdemontowano stemplowanie stropu i schodów. Usunięto luźne elementy konstrukcyjne. Budynek został posprzątany, a gruz usunięty. Poprzedni inwestor składował tam całą ziemię z wykopów na działce sąsiedniej – została ona również wywieziona – informowała w styczniu 2019 roku rzecznik świdnickiego magistratu, Magdalena Dzwonkowska. Na zabezpieczenie niedokończonej budowy hospicjum przeznaczono 30 tys. złotych.

Od tego czasu dalsze losy budynku i otaczającego go terenu pozostawały jednak nieznane. – Rozważane były różne rozwiązania dotyczące przeznaczenia tego obiektu na cele społeczne, ale ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Aktualnie sporządzona ekspertyza techniczna określająca stan techniczny rozpoczętej zabudowy oraz przygotowywany jest operat szacunkowy, w którym zostanie ustalona wartość przedmiotowej nieruchomości – tłumaczył w połowie listopada 2019 roku wiceprezydent Jerzy Żądło w odpowiedzi udzielonej na interpelację świdnickich radnych.

Pod koniec kwietnia 2020 roku działka przy ulicy Leśnej, wraz z rozpoczętą budową, została wystawiona na sprzedaż. Jak stwierdzono w ogłoszeniu, „z ekspertyzy technicznej sporządzonej przez rzeczoznawcę budowlanego dla istniejącej zabudowy wynika, że ogólny stan techniczny wybudowanej części konstrukcji budynku jest dobry i kwalifikuje się do kontynuowania budowy. Budowa posiada czynne pozwolenie na budowę z dnia 1 sierpnia 2014 roku, prowadzony poprawnie dziennik budowy i projekt budowlany”. Przywołano również zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wedle którego przeznaczeniem sprzedawanej działki jest zabudowa mieszkaniowo-usługowa, z dopuszczeniem realizacji obu lub tylko jednego przeznaczenia. Cenę działki o powierzchni 0,3545 ha ustalono na 2 mln 214 tys. złotych brutto.

/mn/

Poprzedni artykułGmina Świdnica: 100 tys. złotych na ratowanie zabytków
Następny artykułTysiąc maseczek od Koła Gospodyń Wiejskich w Rusku dla mieszkańców