Strona główna 0_Slider Największe targowisko w powiecie szykuje się do otwarcia. Co dalej, zależy od...

Największe targowisko w powiecie szykuje się do otwarcia. Co dalej, zależy od klientów i handlujących

0

Otwieramy 21.05.2020 r. (czwartek) i zapraszamy serdecznie mieszkańców Świdnicy na udane zakupy. Apelujemy jednocześnie do wszystkich, aby przestrzegać ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią, tak by handlowe spotkania na targowisku były nie tylko udane, ale również bezpieczne – apeluje zarząd „Społem” PSS Świdnicy. Po dwumiesięcznej przerwie znów będzie można handlować na największym placu w powiecie. Jest jedno zastrzeżenie.

Przez 40 lat plac przy ul. Mieszka I w Świdnicy w każdy czwartek przyciągał tysiące kupujących z całego powiatu świdnickiego. W połowie marca wraz z rosnącym zagrożeniem z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 zapadła decyzja o zamknięciu targowiska i mimo że inne place w powiecie powoli otwierały się na handel, zarząd „Społem” miał poważne obawy, związane przede wszystkim z rozmiarami targowiska. Przy zachowaniu obowiązujących ograniczeń dla tego typu miejsc, handlujących może być około 100, a kupujących w jednym czasie maksymalnie 400 (4 osoby na jeden punkt handlowy). Jak podkreśla prezes Małgorzata Chłąd, niepewność budziła przede wszystkim taka organizacją handlu, by wszyscy zachowywali bezpieczną odległość.

Mimo obaw, po licznych naciskach zarówno klientów, jak i osób handlujących, „Społem” zdecydowało się na otwarcie, ale wprowadziło bardzo surowe zasady. Targowisko będzie czynne w każdy czwartek, przy czym towar może być dowożony tylko od godziny 5.00 do 7.00. Na czas dostarczenia towarów zostaną otwarte 2 bramy. Dla klientów targ będzie czynny od 7.00 do 14.00, a wejście będzie możliwe tylko przez bramę przy ul. Mieszka I. Brama zostanie przedzielona barierą na dwie części, dla osób wchodzących i wychodzących.

Zarówno handlujący, jak klienci obowiązkowo muszą zakrywać usta i nos oraz nosić rękawiczki ochronne. Bez tych zabezpieczeń nie zostaną wpuszczeni na plac. Przy wejściu każdy musi zdezynfekować ręce. Płyn będzie zapewniony przy wejściu.

Przy jednym stanowisku ni może być więcej niż 4 klientów i wszyscy muszą zachowywać odległość 1,5 – 2 metry. Handlujący będą zobowiązani do podawania towaru, a w przypadku braku terminala płatniczego, muszą po każdej transakcji dezynfekować ręce.

Nad przestrzeganiem zasad będą czuwać pracownicy ochrony i obsługa ze „Społem”PSS. „Wszystkie osoby znajdujące się na terenie targowiska są obowiązane do bezwzględnego stosowania się do zaleceń i nakazów obsługi targowiska i informacji przekazywanych przez głośniki” – zastrzega nowy regulamin. „Ze względów bezpieczeństwa, decyzją właściciela targowiska lub uprawnionych do tego organów, targowisko może zostać natychmiastowo zamknięte. W takim przypadku, w celu sprawnego opuszczenia targu, zostaną otworzone wszystkie bramy a osoby znajdujące się na terenie targu są zobowiązane do bezwzględnego stosowania się do nakazów obsługi targowiska oraz innych służb. (…)” – czytamy w ostatnim punkcie regulaminu, który został zatwierdzony 15 maja i będzie obowiązywał do odwołania.

Targowisko przed pandemią. Fot. archiwalne

„Społem”PSS odpowiada jedynie za plac targowy. Parking i chodniki na ul. Mieszka I, gdzie również rozstawiają się handlowcy, należą do miasta. W tej chwili handel w tych miejscach jest nielegalny.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułNajlepsze sposoby na bezpieczny odbiór przesyłki
Następny artykułKolejny nietrzeźwy kierowca zatrzymany