Strona główna Wydarzenia Świdnica Mieszkańcy wybrali imiona dla pierwszych w Świdnicy autobusów elektrycznych

Mieszkańcy wybrali imiona dla pierwszych w Świdnicy autobusów elektrycznych

2

Dzik i Gryf – tak będą się nazywać dwa elektryczne autobusy miejskie, które na początku kwietnia dotarły do Świdnicy, a które od niedawna można spotkać na miejskich liniach nr 1 i 6.

Z inicjatywy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy pod koniec kwietnia ogłoszony został konkurs na nazwanie pierwszych w mieście elektrycznych autobusów. W ramach pierwszego etapu plebiscytu, świdnickiego MPK zbierało nadesłane przez mieszkańców propozycje imion. Tych wpłynęło aż 156.

Do kolejnego etapu konkursu – internetowego głosowania – wytypowano trzy pary nazw: Dzik i Gryf, Bateryjka i Elektra oraz Księżna Agnieszka i Świdnicki Książę. 18 maja ogłoszono, że zdecydowaną większością mieszkańcy wybrali parę imion „Dzik i Gryf”.

Dwa dwunastometrowe autobusy elektryczne marki Volvo od połowy maja można spotkać na jazdach testowych na „jedynce” i „szóstce”. Każdy pojazd może pomieścić ponad 70 pasażerów, w tym 31 na miejscach siedzących. Autobusy zasilane są bateriami trakcyjnymi o pojemności 200 kWh, które umożliwią przejazd na jednym ładowaniu trasy o długości powyżej 100 kilometrów. Ładowanie odbywać się będzie w zajezdni MPK poprzez gniazdo plug-in oraz przez pantograf opuszczany na specjalne szyny umieszczone na dachu pojazdu.

Autobusy zostały wyposażone m.in. w klimatyzację, ładowarki USB dla pasażerów, monitoring wizyjny i system informacji pasażerskiej. Ich zakup kosztował 5 mln 606 tys. złotych i został dofinansowany ze środków NFOŚiGW.

/opr. mn/

Poprzedni artykułTrzeci etap odmrażania sportu. OSiR Świdnica zaprasza na swoje odnowione obiekty [FOTO]
Następny artykułNajlepsze sposoby na bezpieczny odbiór przesyłki