Strona główna 0_Slider Miejski radiowęzeł pomógł w świętowaniu urodzin Jana Pawła II

Miejski radiowęzeł pomógł w świętowaniu urodzin Jana Pawła II [VIDEO]

0

18 maja 1920 w Wadowicach na świat przyszedł Karol Wojtyła. W niecodzienny sposób setną rocznicę urodzin papieża Polaka uczciły Świebodzice. Z miejskiego radiowęzła popłynęła „Barka”.

Ulubiona pieśń papieża pochodzi z Hiszpanii. Polski tekst powstał w 1974 roku za sprawą   łodzianina, salezjanina ks. Stanisława Szmidta. Rozpowszechnił ją misjonarz, który podróżując po Polsce nauczał słów innych rodaków, w tym głównie młodzież. Po śmierci papieża dodatkową zwrotkę dopisał bp Józef Zawitkowski.

Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że „Barka” towarzyszyła mu przez całe dorosłe życie. Słyszał jej rytm, gdy ogłaszano wyniki konklawe, uwielbiam śpiewać ją z pielgrzymami i piechurami w swoich ukochanych górach – Tatrach.

W czasie pandemii, gdy żadne wcześniej planowane uroczystości nie mogły dojść do skutku i gdy nadal nie można się gromadzić, Świebodzice postanowiły do wspólnego świętowania wykorzystać miejski radiowęzeł. Dziś takie nagłośnienie jest prawdziwą rzadkością. „Barka” rozbrzmiała w rynku, a przechodzący przechodnie mieli okazję na chwilę przystanąć i powspominać papieża Polaka – Wyjątkowo utożsamiamy się z naszym papieżem Janem Pawłem II, który jest honorowym mieszkańcem Świebodzic. Pomnik Ojca Świętego stoi u nas na placu Jana Pawła II, a dodatkowo jedno z przedszkoli nosi imię jego imię – mówi burmistrz Świebodzic, Paweł Ozga.

Na pomysł uczczenia setnych urodzin Jana Pawła II wpadli urzędnicy – Cieszymy się, że mamy takiego patrona miasta. Cała idea była nietypowa, ale również nie jest to dla nas wszystkich normalny dzień. Zarówno urzędnicy, jak i mieszkańcy wspólnie śpiewali „Barkę” z okien. Dzięki temu nie doszło do żadnych zgromadzeń i naruszenia aktualnie obowiązujących przepisów – dodaje prezydent miasta, Paweł Ozga.

Jan Paweł II został wybrany na Suwerena Państwa Watykańskiego 16 października 1978 roku. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. W  2011 roku, beatyfikowany, a następnie, w 2014 roku, kanonizowany.

Tekst/foto/video: Artur Ciachowski

Poprzedni artykułPrzycmentarny parking nie będzie się już zamieniał w błotniste bajoro. Plac utwardzono, co z dojściem?
Następny artykułPrzybywa wyleczonych z COVID-19