Strona główna 0_Slider Majówka w czasach epidemii. Co wolno podczas długiego weekendu?

Majówka w czasach epidemii. Co wolno podczas długiego weekendu?

4

Z powodu trwającej epidemii koronawirusa i obowiązujących ograniczeń ten długi majowy weekend będzie inny niż zwykle. O czym warto pamiętać, by nie narazić się na mandat?

Od 20 kwietnia można już korzystać z parków i lasów, biegać czy jeździć na rowerze. – Możliwość pójścia do lasu czy parku dają nam pewien oddech, ale używajmy ich z rozsądkiem. To nie zachęta do przebywania na tych przestrzeniach. Powinniśmy się maksymalnie izolować. Przez najbliższy dłuższy czas musimy nauczyć się żyć z tymi podstawowymi zasadami: brak kontaktu, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu, kwarantanna, ochrona osób najsłabszych – podkreślał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Odwiedzać można też swoje ogródki działkowe, tak samo jak wybrać się na wycieczkę w rodzinnym gronie, przy czym będzie to raczej wypad jednodniowy. Dłuższe wyjazdy mogą być utrudnione, bowiem hotele i inne obiekty noclegowe będą otwarte dopiero od 4 maja, a więc już po zakończeniu majowego weekendu. W przypadku chęci skorzystania z noclegu u znajomych lub rodziny, warto pamiętać, że resort zdrowia nie rekomenduje spotkań z osobami spoza naszego miejsca zamieszkania. Z kolei w razie planów rozbicia namiotu najlepiej skorzystać z wyznaczonych miejsc do biwakowania.

Dozwolone jest rozpalanie grilla na swojej posesji, w przydomowym ogrodzie lub ogródku działkowym, jednak takie spotkanie może odbywać się jedynie w gronie osób najbliższych. Leśnicy odradzają pomysł rozpalania ognisk w lesie. – Majówka to czas, kiedy wielu z nas zaczynało sezon grillowy. Jednak należy pamiętać o tym, że w lesie jest sucho i nie należy palić papierosów ani ognisk. Kiełbaska też jest smaczna na zimno, a piknik w leśnych ostępach bez palenia ogniska też ma swój urok. W tym czasie wystarczy naprawdę niewiele, by wybuchł pożar. Papierosy i zapalniczkę lepiej zostawić w samochodzie. Palenie ognia jest możliwe w miejscu do tego wyznaczonym, jednak w dobie panującej suszy prosimy, by tego też nie robić – apelują.

Nie zapominajmy również o wciąż obowiązujących obostrzeniach związanych z panującą pandemią.

Ograniczenia w przemieszczaniu się: obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

Zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego: dzieci i młodzież nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Obowiązuje dzieci i młodzież, które nie ukończyły 13 roku życia.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych: wszyscy (oprócz kilku wyjątków) mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. Ograniczenie nie dotyczy m.in.: dzieci do 4 lat, osób, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osób, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane), osób poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą, osób poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4.

Zakaz korzystania z placów zabaw, ogrodów zoologicznych: zabronione jest korzystanie z ogrodów zoologicznych, placów zabaw, ogrodów jordanowskich (w częściach, gdzie znajdują się plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci) . Nie można także korzystać na terenach leśnych z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.

Zakaz zgromadzeń i imprez: zabrania się organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń oraz imprez.

W lesie nie trzeba nosić maseczek, jednak na parkingach leśnych lub w miejscach postoju pojazdów – już tak. Zachowajmy dystans 2 metrów w przypadku spotkania osób, z którymi nie przebywamy na co dzień. Unikajmy wszelkich wiat, ławek, stołów, poręczy, placów zabaw oraz innych elementów infrastruktury leśnej, na których – przez wiele dni – mogą utrzymywać się wirusy – przypominają leśnicy.

/opr. mn/