Strona główna Wydarzenia Jak przygotować się na czworonożnego członka rodziny

Jak przygotować się na czworonożnego członka rodziny

0

Stało się. W końcu nasz długo wyczekiwany pupil pojawi się w naszym domu – szczeniaczek, na którego z niecierpliwością czekają dzieci oraz my sami. Aby  odpowiednio go powitać i tym samym zapewnić bezpieczne i komfortowe warunki bytowe, warto z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w kilka niezbędnych psich akcesoriów.

Smycz i obroża
Nawet niewielkich rozmiarów szczeniaczek musi posiadać obrożę oraz smycz. Wiele osób, zamiast obroży, wybiera szeleczki. Jest to oczywiście kwestia indywidualnego wyboru oraz wielkości i budowy pieska. Bez względu na to, czy wybieramy obrożę, czy szelki, należy dopasować jej wielkość do wymiarów psa. Obroża nie może być zbyt luźna, gdyż piesek może łatwo uwolnić z niej głowę, ani za szeroka, bowiem będzie krępowała ruchy. Nieodpowiednia będzie też ta za ciasna oraz wąska, ponieważ będzie powodowała dyskomfort. Dla szczeniaka warto wybrać obrożę regulowaną – pies szybko rośnie i obwód jego szyi będzie się zmieniał z tygodnia na tydzień. Odpowiednia szerokość to taka, gdy między materiał a skórę psa będziemy mogli włożyć tylko dwa palce. Podobnie jest z szeleczkami – kierując się tymi sami zasadami dobieramy odpowiedni produkt tak, aby nie obcierał skóry psa ani nie był zbyt luźny, gdyż wówczas nie spełni swojej roli.

Przy wyborze smyczy mamy mniejszy problem, gdyż tu należy głównie zwrócić uwage na to, aby była ona trwała, a jej grubość dopasowana do wielkości i siły psa. W przypadku szczeniaka może to być zwykła cienka smycz lub linka automatyczna.

Miski na jedzenie i wodę
Miska na jedzenie i wodę musi znaleźć się w naszym domu najpóźniej w dniu, w którym maluszek się w nim pojawi. To właśnie te akcesoria będą mu się kojarzyły ze swego rodzaju bezpieczeństwem, gdyż pozwolą mu spełnić dwie podstawowe potrzeby fizjologiczne, jakimi są: jedzenie i picie. Miska na picie powinna być nieco większa niż ta na jedzenie i zawsze wypełniona świeżą wodą, do której piesek będzie miał w każdej chwili dostęp. Jej wysokość musi być natomiast dopasowana do wielkoości psa tak, aby nie musiał on podnosić głowy ani zbytnio jej obniżać, by zjeść pokarm lub się napić. W sklepach z akcesoriami dla psów można kupić miski metalowe, plastikowe czy porcelanowe o każdym wymiarze, więc bez problemu znajdziemy odpowiedni produkt.

Zabawki
Nie tylko szczenięta, ale również dorosłe psy uwielbiają zabawę. Pozwala ona nie tylko zabić nudę, ale również odstresować się, co w przypadku pieska, który pojawia się w nowym domu, będzie sprzyjało szybkiej aklimatyzacji. Dla szczeniaków najlepiej sprawdzą się gumowe gryzaki, szarpaki, piłeczki czy kule-smakule, w których można ukryć smakołyki.

Szczenięta lubią też się bawić maskotkami, których gryzienie wycisza je i sprzyja odpoczynkowi.

Decydując się na zakup zabawek, warto odwiedzić sklep z akcesoriami dla psów, który posiada w swojej ofercie produkty dedykowane zwierzętom. Zabawki przeznaczone dla dzieci nie są odpowiednie dla psów, zwłaszcza szczeniąt.

Karma
Niezbędna będzie również karma dla szczeniaka. Jeśli nie wiemy, czym maluch był wcześniej karmiony, najbezpieczniej jest wybrać specjalną, antyalergiczną karmę dedykowaną szczeniakom i sprawdzić, czy piesek przyjmie ją dobrze. Jeśli karma spowoduje biegunkę lub inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, będziemy musieli poszukać innego jej zamiennika.

Przygotowanie wyprawki dla szczeniaka to koszt rzędu 200-300zł, natomiast inwestycja ta pozwoli zapewnić maluszkowi bezpieczne i wygodne warunki w domym miejscu swojego życia.

Artykuł napisany we współpracy z serwisem dawkawiedzy.pl

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułTajemnice i zagadki z historii Kościoła Pokoju. Wydanie specjalne cyklu „Znane i nieznane”
Następny artykułKartka dla bohatera od przedszkolaków z „Frajdy”