Strona główna Bez kategorii Drony w służbie walki z koronawirusem

Drony w służbie walki z koronawirusem

0

Specjalistyczne drony już od dawna nie służą wyłącznie celom rozrywkowym i filmowaniu z góry pięknych widoków. W trudnych czasach walki z koronawirusową pandemią okazuje się, że mogą być niezwykle przydatnym narzędziem dla służb, które starają się minimalizować ryzyko zakażenia i rozprzestrzeniania się wirusa.

Jak drony pomagają w sprawdzaniu temperatury człowieka?
Jedną z mniej znanych funkcji, jaką posiadają profesjonalne drony jest możliwość filmowania z użycie włączonego czujnika termowizyjnego. Czujnik ten reaguje na podwyższoną temperaturę, rejestrując w ten sposób z góry ludzi czy zwierzęta. Ustawienie takie czujnika na zapisywanie temperatury podwyższonej np. od 38 czy 39 stopni Celsjusza pozwala dronom zawęzić pole rejestrowanego obrazu do szybkiego wykrywania osób ze stanem podgorączkowych. Jak wiadomo, jednym z pierwszych objawów koronawirusa jest właśnie podniesiona temperatura ciała. Niektóre wielkie zakłady pracy już zainteresowały się tym, co mogą im dać drony z kamerą termowizyjną. Szybsze zapisywanie osób, które należy odizolować lub skierować po pomoc lekarską oraz niedopuszczenie do wejścia na teren zakładu pracy osoby potencjalnie chorych to duża pomóc dla wielkich firm.

Termowizyjne drony policyjne mogą być również przydatne państwowym służbom, które w miejscach niedozwolonego i natężonego ruchu mogą szybko sprawdzać, czy w danym zgromadzeniu nie ma osób z podwyższoną temperaturą. Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa obywateli oraz umożliwienie ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa poprzez szybkie „wyłapywanie” osób z gorączką może być kluczowe dla całego systemu ochrony zdrowia oraz uporania się kraju z walką z pandemią.

Dron, jako narzędzie kontrolowania osób na kwarantannie
Profesjonalne drony policyjne są również doskonałym narzędziem umożliwiającym sprawdzanie osób, które powinny znajdować się w całkowitym odizolowaniu np. z powodu zakażenia koronawirusem czy przebywania na kwarantannie. Część z nich wciąż lekceważy problem, do jakiego mogą doprowadzić ich samowolne spacery czy wyjścia do sklepów, dlatego policja coraz częściej monitoruje ruch takich osób właśnie z wykorzystaniem dronów. Obowiązek przestrzegania kwarantanny jest wprawdzie nałożony na obywateli odpowiednim rozporządzeniem, ale efektywność jego realizowania musi być przez służby odpowiednio kontrolowana.

Co ciekawe, do monitorowania przemieszczania się osób na kwarantannie wykorzystuje się też drony z kamerą termowizyjną, które dodatkowo rejestrują, czy dana osoba ma stan podgorączkowy, co może być sygnałem do tego, by jej zatrzymanie i odstawienie do domu przeprowadzić w odpowiednim stroju ochronnym. Służby medyczne i policjanci na całym świecie masowo są zarażani przez nieodpowiedzialnych ludzi, dlatego wsparcie dronami przy kontroli i sprawdzaniu obywateli ma tutaj kluczowe znaczenie dla ich bezpieczeństwa. Tylko wspólnymi działaniami, przy pełnej odpowiedzialności służb i obywateli możliwe jest maksymalnie szybkie przejście przez okres pandemii w kraju.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSportowcy powoli wracają do codzienności [FOTO]
Następny artykułLTE jako internet domowy