Strona główna Wydarzenia Do czego służy kalkulator zdolności kredytowej i czy można mu wierzyć?

Do czego służy kalkulator zdolności kredytowej i czy można mu wierzyć?

0

Każdy, kto marzy o własnym domu lub mieszkaniu, potrzebuje większej gotówki. Niestety Ci, którzy uzbierali oszczędności i są w stanie dokonać zakupu za gotówkę, wciąż są w mniejszości. Zdecydowanie więcej Polaków potrzebuje kredytu, który pozwoli spełnić ich marzenie. Nim przystąpisz do wyszukiwania wyśnionej nieruchomości, warto, abyś sprawdził kalkulatorem zdolności kredytowej, na co w ogóle możesz liczyć.

Jakie są Twoje możliwości?
Szukanie dla siebie lokum powinno rozpocząć się od sprawdzenia, czy w ogóle możesz sobie pozwolić na zakup. Kredyty nie są rozdawane na prawo i lewo, a otrzymanie satysfakcjonującej kwoty nie jest wcale takie proste. Ponieważ istnieje coś takiego jak kalkulator zdolności kredytowej, możesz przed złożeniem wniosku do banku sprawdzić, na co się stać. Najlepiej skorzystać ze wsparcia zaufanego doradcy, który za swoją usługę nie pobiera żadnej opłaty. Wyliczając Twoje comiesięczne przychody i wydatki, możesz sprawdzić, ile pieniędzy jesteś w stanie od banku otrzymać. Dopiero mając taką informację zacznij rozglądać się za nieruchomością. Działanie odwrotne często kończy się rozczarowaniem i smutkiem, gdy okaże się, że wymarzona willa jest poza zasięgiem Twoich możliwości. Taka kolejność pozwoli też oszczędzić sporo czasu, Twojego i pośrednika nieruchomości, gdyż szukacie tylko tego, co rzeczywiście będziesz mógł kupić.

Po co Ci kalkulator zdolności kredytowej?
Banki nie są instytucjami charytatywnymi. Oznacza to, że nie rozdają pieniędzy na prawo i lewo, potrzebują do tego odpowiedniego zabezpieczenia. Jest nim twoje comiesięczne wynagrodzenie. Na jego podstawie, używając kalkulatora zdolności kredytowej, mogą sprawdzić, czy będziesz w stanie spłacać comiesięczną ratę kredytu. Nawet gdy dużo zarabiasz, ale masz już inne zobowiązania finansowe, nie jest wcale powiedziane, że otrzymasz kolejny kredyt. Cała procedura jest dość skomplikowana, zależy bowiem od twojego statusu, wieku, tego,czy żyjesz w małżeństwie i masz dzieci. Wszelkie wydatki, które w związku z tym ponosisz, uniemożliwiają spłatę kredytu. Warto o tym pamiętać zanim, zaczniesz snuć fantazje o domu z ogrodem.

Wkład własny
Aby złożyć wniosek do banku, potrzebujesz własnej gotówki. I to niemałej. Obecnie wynosi to 20% wartości nieruchomości. Dlatego nim rozpoczniesz poszukiwania lokum i sprawdzisz swoją zdolność w kalkulatorze zdolności kredytowej, upewnij się, że masz odpowiednią gotówkę. Pamiętaj też, że kalkulator pokazuje kwotę zbliżoną do tej, jaką możesz otrzymać. Każdy bank może jednak wziąć pod uwagę inne parametry i przyznać ci mniejszą, niż początkowo planowałeś pożyczkę. Dlatego podchodź ostrożnie do wszelkich przedpłat, zadatków itp. I wyszukuj nieruchomości za mniejszą kwotę niż ta, jaką wskazuje kalkulator.

Do banku idziesz na końcu
Wszelkie konsultacje warto odbywać z doradcą kredytowym, działającym poza bankiem, w biurze finansowym. Składając bowiem wniosek do banku ryzykujesz, możesz go nie otrzymać. A to pozostawi po sobie ślad w Biurze Informacji Kredytowej. Co to oznacza? Że nawet jeśli kalkulator zdolności kredytowej wykaże za jakiś czas, że jednak możesz ubiegać się o kredyt, banki będą mogły sprawdzić twoją historię i zobaczą, kto i dlaczego wcześniej obmówił ci zaciągnięcie zobowiązania. Takie informacje mogą działać na twoją niekorzyść.

/Artykuł sponsorowany/