Strona główna 0_Slider CBA przejęło śledztwo w sprawie przebudowy stadionu miejskiego

CBA przejęło śledztwo w sprawie przebudowy stadionu miejskiego

0

Trwa śledztwo dotyczące stwierdzonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne nieprawidłowości przy przebudowie stadionu miejskiego w Świdnicy. Dziesięć miesięcy temu do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu złożone zostało zawiadomienie w tej sprawie. Prowadzeniem postępowania zajmuje się teraz CBA.

Przypomnijmy, modernizacja miejskiego stadionu rozpoczęła się w marcu 2017 roku i miała potrwać do września 2017. Ostatecznie inwestycję odebrano 31 sierpnia 2018 roku, niemal rok po planowanym terminie. Okazała się też sporo droższa od pierwotnych zapowiedzi. Zamiast pierwotnie zakładanej kwoty 7,3 mln złotych, przebudowa pochłonęła ponad 9,9 mln złotych.

W związku z inwestycją od kwietnia 2018 do stycznia 2019 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadziło kontrolę w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. W połowie czerwca 2019 roku Biuro ogłosiło swoje ustalenia. CBA wskazało na niewłaściwy nadzór nad pracą wykonawców i przebiegiem inwestycji, niezastosowania się do szczegółowych wytycznych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a także zrealizowanie obiektu w kategorii o trzy klasy niższej niż pierwotnie zamawiano. – W ocenie kontrolujących, wskazane okoliczności spowodowały, iż pracownicy Urzędu przyczynili się do wyrządzenia szkody w majątku Gminy o wartości nie mniejszej niż 1 409 122,76 zł brutto – tłumaczył Temistokles Brodowski z CBA. Ze stanowiskiem Biura, w zakresie zgłoszonych przez niego zastrzeżeń, nie zgodził się świdnicki magistrat, odmawiając podpisania protokołu z postępowania kontrolnego.

15 lipca 2019 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu zawiadomienie dotyczące nieprawidłowości przy przebudowie stadionu miejskiego. O sprawie powiadomione zostały także inne jednostki: Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu oraz rzecznik odpowiedzialności zawodowej przy Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa.

Jak wyjaśnia teraz rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, śledztwo w sprawie stadionu wciąż trwa, natomiast jego prowadzenie powierzono Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu. – W sprawie trwają czynności procesowe weryfikujące ustalenia kontroli przeprowadzonej przez CBA w 2018 roku w zakresie procedur podejmowania i wykonywania przez pracowników Urzędu Miejskiego w Świdnicy decyzji w zakresie przygotowania i realizacji przebudowy Stadionu Miejskiego. Czynności weryfikacyjne polegają na przesłuchaniach świadków oraz gromadzeniu dodatkowych dokumentów – tłumaczy Maciej Zagożdżon z wrocławskiej Prokuratury Okręgowej.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułUbrania dla dziewczynek – jak je wybierać, aby były modne i jednocześnie wygodne?
Następny artykułEpidemia koronawirusa. Na Dolnym Śląsku wykonano ponad 45 tys. testów. Ile w powiecie świdnickim?