Strona główna 0_Slider Bramy Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej ponownie otwarte!

Bramy Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej ponownie otwarte! [FOTO]

0

Po prawie dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, jaworzyńska perła na kolejowej mapie Polski zaprasza turystów do zwiedzania. Muzeum czynne będzie w weekendy. Wracają również przejażdżki spalinową lokomotywą. 

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku gwarantuje niezapomniane przeżycia i historyczną podróż przez świat zabytkowych maszyn kolejowych. Na czele z autentycznym parowozem o imieniu „Tomek”, który był pierwowzorem dla animowanego bohatera kultowej bajki „Tomek i przyjaciele”.

Poza tym dla zwiedzających udostępniono: 110-letnią halę wachlarzową, ponad 60 lokomotyw parowych, elektrycznych i spalinowych, 70 wagonów osobowych i towarowych, budynki piaskowni, olejarni, dźwigi i żurawie kolejowe. Do dyspozycji będą również przewodnicy, którzy swoimi barwnymi opowiadaniami przybliżają historię kolejnictwa.

Muzeum otwarte, rygor sanitarny zachowany 

Rząd w ramach II etapu odmrażania gospodarki zdecydował się na otwarcie m.in. muzeów. Skorzystali z tej możliwości kolejarze. Jednak nie zapominają oni o pandemii, a zwiedzenia choć możliwe to odbywać się będzie pod ścisłym reżimem sanitarnym. – Na terenie całego muzeum są rozstawione punkty sanitarne, gdzie zwiedzający mogą zdezynfekować ręce. Oczywiście obowiązuje nas również utrzymywanie bezpiecznej odległości wynoszącej dwa metry. Poza tym panuje ogólny zakaz dotykania eksponatów. Turyści i przewodnicy są w maskach, które zakrywają usta i nos, a podczas zwiedzenia z pracownikiem muzeum grupa nie może przekraczać 10 osób. Dla bezpieczeństwa wprowadziliśmy również jednostronny ruch, dzięki czemu grupy się nie mijają – mówi pracownik Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, Natalia Gromiec.

Muzeum  będzie czynne codziennie od 10:00 do 18:00. Zwiedzanie z przewodnikiem będzie możliwe o 11:00, 13:00, 15:00 i 16:00. Z kolei przejażdżki lokomotywą z otwartym wagonem o godzinie 12:00 i 14:00.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

Poprzedni artykułUwaga na kleszcze! Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, ministerstwo radzi
Następny artykułZnamy zwycięzców. Tym razem o triumf walczyli wirtualnie…