Strona główna Temat dnia 30-lecie samorządu terytorialnego ze wspomnieniami i podziękowaniami. Epidemia uniemożliwiła świętowanie

30-lecie samorządu terytorialnego ze wspomnieniami i podziękowaniami. Epidemia uniemożliwiła świętowanie

0

27 maja obchodzimy 30-lecie odrodzenia samorządu terytorialnego. Dokładnie 30 lat temu odbyły się wolne, powszechne wybory do 2383 rad gmin, które były początkiem wolnej, samorządnej Polski. W kampanii wyborczej uczestniczyło około 2000 partii, ugrupowań politycznych oraz organizacji.

Rada Miejska w Świdnicy I kadencji (fot. UM Świdnica)

Niestety sytuacja związana z epidemią, wymusiła na nas przeformułowanie obchodów 30-lecia samorządu. Nie możemy uczcić tej rocznicy spotykając się wszyscy razem. Zapraszamy więc na wirtualne obchody. Przygotowaliśmy dla Państwa galerię zdjęć, przypomnimy wszystkich radnych oraz władze miasta ośmiu kadencji – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, zachęcając mieszkańców do dzielenia się wspomnieniami związanymi z samorządem, a także do udziału w quizie.

Z okazji 30-lecia samorządności przygotowaliśmy dla świdniczan zabawę – quiz wiedzy, w którym do wygrania będą gadżety związane z miastem. Wystarczy w dniach od 27 do 31 maja wziąć udział w konkursie i dzięki specjalnemu formularzowi na stronie www.um.swidnica.pl odpowiedzieć na 20 pytań związanych z samorządem. Za każdą poprawną odpowiedź przyznawane będą punkty. Zwyciężą trzy osoby, które rozwiązując test, otrzymają największą liczbę punktów (a w przypadku osób z taką samą liczbą punktów – zdecyduje rozwiązanie ich w najkrótszym czasie) – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

27 maja 1990 roku świdniczanie wybrali swoją pierwszą Radę Miejską. Do urn wyborczych poszło 42,95% uprawnionych do głosowania. Na listę ŚKO „Solidarność” oddano 80,6% głosów. 13,9% głosujących poparło kandydatów Miejskiego Komitetu Wyborczego. Lista Lewicy Demokratycznej zebrała 5,5% poparcia. Pozostałe głosy rozproszyły się na tyle, że nie miały znaczenia przy rozdziale mandatów. Do rady komitet solidarnościowy wprowadził zatem 29 osób. 5 mandatów zdobył MKO, a 2 Lewica Demokratyczna. Nowe władze Świdnicy stanowili (według kolejności zdobytych głosów): Andrzej Lepak-Przybyłowicz (1.071, „S”), Maciej Bernacki (980, „S”), Ludwik Tobiasz (742, „S”), Stanisław Polaczenko (673, „S”), Edward Marciniszyn (608, „S”), Genowefa Rekas (579, „S”), Janusz Szalkiewicz (571, MKO), Zbigniew Kubiaczyk (491, „S”), Henryk Niedźwiecki (430, „S”), Lech Jankiewicz (414, „S”), Jan Podgórski (405, „S”), Zbigniew Kuczyński (381, „S”), Wiesław Szelest (370, „S”), Wojciech Murdzek (367, „S”), Bolesław Ferenc (358, „S”), Janusz Bessert (357, „S”), Witold Gotowiecki (350, „S”), Stefan Boczyło (345, „S”), Tadeusz Kaczmarczyk (325, „S”), Mieczysław Leszczyński (322, „S”), Regina Romaniuk (297, „S”), Witold Tomkiewicz (288, „S”), Ryszad Mydłowski (287, „S”), Edward Chłąd (277, „S”), Bogumiła Kociumaka (253, „S”), Wiktor Karol (244, „S”), Krzysztof Duniewski (239, „S”), Krzysztof Trzop (233, „S”), Jan Masłowski (199, LD), Iwona Rosiak (196, „S”), Jan Górecki (183, „S”), Kazimierz Bełz (177, LD), Albert Gaszyński (111, MKO), Zbigniew Kosarzewski (81, MKO), Edward Stanoch (77, MKO), Kazimierz Gładysz (43, MKO).

16 czerwca solidarnościowa w większości Rada Miejska wybrała, zdecydowaną większością głosów na stanowisko prezydenta miasta Jacka Drobnego. W latach 1990 – 2018 świdniccy radni miejscy podjęli 3944 uchwały.

Świebodzice

List burmistrza Świebodzic Pawła Ozgi z okazji jubileuszu XXX-lecia samorządu terytorialnego:

Szanowni Mieszkańcy, w wyniku zmian ustrojowych, zapoczątkowanych w Polsce w 1989 r., zmierzających do zdecentralizowania władzy i stworzenia państwa demokratycznego, zrodziła się idea samorządności.

Za formalny początek Samorządu Terytorialnego w naszym kraju uznana jest data 27 maja 1990 r., kiedy odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory do rad gmin. Był to przełomowy moment w historii, który rozpoczął czas intensywnych przemian, inwestycji i rozwoju. Na skutek dokonujących się przeobrażeń, zmienił się podział administracyjny, w 1998 r powołano samorządy szczebla powiatowego i wojewódzkiego, a w 2002 r. wprowadzono bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Przez minione trzydzieści lat dynamicznie zmieniała się Gmina Świebodzice, z miejsca zamieszkania, stała się dla swoich Mieszkańców wspólnym dobrem, które należy rozwijać. Zapoczątkowane trzydzieści lat temu prace nadal trwają, a ich efektem są zarówno realizowane w mieście inwestycje, jak i aktywnie rozwijające się postawy społeczne wśród mieszkańców.

Obchody tego ważnego jubileuszu zaplanowane w naszym mieście, pokrzyżowała epidemia. Dlatego z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom, które na przestrzeni lat, budowały historię Świebodzic. Pamiętajmy, że nasze obecne działania na rzecz wspólnoty, tworzą podwaliny do dalszego rozwoju miasta przez kolejne pokolenia Świebodziczan.

Skład samorządu kadencji 1990 – 1994:

  • Burmistrz miasta: Jan Wysoczański,
  • Przewodniczący Rady Miejskiej: Stanisław Szelewa,
  • Radni: Basista Marian, Bydłowski Andrzej, Dąbrowski Franciszek, Dubarek Franciszek, Gorski Witold, Gucwa Leszek, Jaroszewski Tadeusz, Kopeć Albert, Kowalec Eugeniusz, Krumplewski Edward, Młodzik Stanisław, Mohyluk Eugeniusz, Otwinowski Jarosław, Piworowicz Jan, Pławecka Ewa, Połoszczański Włodzimierz, Respond Marianna, Sadowski Zbigniew, Sawa Henryk, Sikorska Jolanta, Siodlarz Krystyna, Smaza Alfred, Staniewski Edmund, Szelewa Stanisław, Świtała Marek, Więcek Ryszard, Wiszniewska Elżbieta, Wygoda Stanisław.

Pełny wykaz samorządowców na stronie Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

Strzegom

Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego wszystkim pracującym na rzecz rozwoju naszej Małej Ojczyzny: pracownikom samorządu, radnym oraz osobom przyczyniającym się do propagowania idei samorządności pragnę złożyć podziękowania i najlepsze życzenia: wytrwałości, zapału w tej ważnej i odpowiedzialnej pracy, powodzenia w realizacji nowych, ambitnych zamierzeń, satysfakcji z pracy na rzecz społeczności lokalnej oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech kolejne lata będą wypełnione sukcesami, a społeczna akceptacja będzie motywacją do dalszej pracy – życzy burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

Żarów

O rocznicy odrodzenia polskiej samorządności wspomniano na łamach Gazety Żarowskiej, przypominając zmiany, jakie zaszły w gminie Żarów przez ostatnie 30 lat. Przedstawiono również skład I Rady Miasta i Gminy Żarów:

Pierwszym burmistrzem wyłonionym przez radnych Rady Miejskiej kadencji 1990-1994 był Zbigniew Chlebowski. Jego zastępcą był Leszek Michalak. Pierwszym sekretarzem gminy została Lilla Gruntkowska, a pierwszą przewodniczącą Rady Miejskiej, obdarzoną zaufaniem przez nowo zaprzysiężonych radnych została Helena Słowik. Była to wówczas najmłodsza ekipa zarządzająca gminą w całej Polsce.

Pierwsza Rada Miasta i Gminy Żarów po wprowadzeniu I etapu reformy administracyjnej Polski. Od lewej stoją radni: M. Borowski, L. Michalak (wów-czas zastępca burmistrza), L. Buchowski, A. Chudek (wówczas dyrektor ZGKiM), Z. Chlebowski, Z. Szeptycki, W. Kudas, K. Gola, S. Kosiorowski, H. Wołkowicz. Od lewej stoją radne: D. Furtak, A. Stec, K. Markiewicz, H. Słowik, L. Gruntkowska, C. Mech, J. Karpińska. Nieobecni radni: Z. Malicki, L. Kosek, D. Epler, R. Kaśków (zastąpił Ś.P. K. Mazura), B. Semik, K. Mossoń i R. Serafin. W rzędzie dolnym od lewej Barbara Babiak z Urzędu Miejskiego w Żarowie:

fot. UM Żarów/Gazeta Żarowska

Gmina Świdnica

List wójt Teresy Mazurek:

Drodzy Mieszkańcy Gminy Świdnica, Szanowny Państwo. Mijające w tym roku 30 lat samorządu terytorialnego może być bez wątpienia powodem do dumy. Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów naszych przemian. Uwolniła ona obywatelską energię i pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w prawach publicznych. Bez rozwoju samorządności nie byłoby nowoczesnej, wolnej Polski .

To co możemy zaobserwować po upływie tych 30 lat to z pewnością wzrost liczby mieszkańców gminy Świdnica. Był on efektem przygotowania i przyjęcia planów zagospodarowania przestrzennego. Uwolniły się kolejne tereny mieszkaniowe, pojawiły się nowe domy. Wzrosły też wydatki inwestycyjne na mieszkańca z kwoty 64,31 zł w 1991 r. do kwoty 1130 zł. w roku 2020. Na przestrzeni tych ostatnich 30 lat nasze wsie wypiękniały, pojawiły się nowe drogi, chodniki, oświetlenie uliczne, wyremontowane zostały świetlice, szkoły, place zabaw, a straże pożarne zyskały nowoczesny sprzęt.

Bez radnych wszystkich kadencji, sołtysów, rad sołeckich, kół gospodyń, organizacji pozarządowych, strażaków, sportowców, pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych nie byłoby rozwoju gminy Świdnica. Wszyscy mają mała cegiełkę którą włożyli w budowanie naszej małej Ojczyzny, jaką jest nasza gmina.

Serdecznie dziękuję za trud i wysiłek włożony na rzecz rozwoju naszej gminy. Życzę wszelkiej pomyślności oraz dalszych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Wspierajmy i brońmy samorządy bo warto. Choć czasy trudne to życzę miłego świętowania wszystkim Samorządowcom w Polsce.

Gmina Marcinowice

Pozytywne przemiany jakie nastąpiły w Gminie Marcinowice na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat to efekt pracy wójtów, radnych, sołtysów, rad sołeckich, organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, strażaków, sportowców, pracowników urzędu oraz jednostek organizacyjnych gminy. Dziękujemy za wspólne budowanie naszego miejsca na mapie samorządnej Polski – podkreślają w 30-rocznicę samorządności Stanisław Leń, wójt Gminy Marcinowice oraz Artur Fiołek, przewodniczący Rady Gminy Marcinowice.

Gmina Dobromierz

/opr. mn/

Poprzedni artykułSprzedaż działki za pół ceny w prokuraturze już czwarty rok
Następny artykułSiemens NX CAM — kompletne oprogramowanie do efektywniejszego wytwarzania lepszych części