Strona główna 0_Slider Zrzutka i vouchery do prawników. Na pomoc Kościołowi Pokoju

Zrzutka i vouchery do prawników. Na pomoc Kościołowi Pokoju

4

Obostrzenia związane z epidemią i brak obiecanego dofinansowania z budżetu miasta w poważne tarapaty wpędziły jedyny świdnicki zabytek z listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na pomoc Kościołowi Pokoju ruszyli przewodnicy turystyczni i kancelaria prawna z Gdyni.

Zdjęcie Dariusz Nowaczyński

Świątynia od wielu lat przechodzi konserwację. Dzięki staraniom liczącej zaledwie 100 osób Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i gospodarzom Kościoła Pokoju, bp Waldemarowi Pytlowi i Bożenie Pytel liczący ponad 350 lat drewniany obiekt udało się uratować przed zniszczeniem. W tej chwili kończy się realizacja ogromnego projektu, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wartość prowadzonych od 2018 roku prac ma wynieść finalnie ok. 20 milionów złotych. 3 miliony zł parafia musiała wnieść jako wkład własny. Połowę tej kwoty, czyli 1,5 miliona złotych, obiecała przekazać z budżetowych środków przeznaczonych na remonty i konserwacje obiektów zabytkowych prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Publiczną deklarację złożyła w 2018 roku, wyliczając, że wsparcie popłynie w trzech corocznych transzach. W 2018 i 2019 roku wnioski parafii zostały uwzględnione i miasto wypłaciło dotacje w wysokości (w sumie) 700 tysięcy złotych. W tym roku parafia złożyła kolejny wniosek, tym razem na ok. 500 tysięcy złotych. Nie został on uwzględniony, podobnie jak 79 innych wniosków ze Świdnicy. Do projektu uchwały na dotacje w 2020 roku wprowadzono tylko 4 pozytywnie rozpatrzone wnioski, w tym dla kamienicy, w której mieszkanie kupił mąż prezydent Świdnicy (198 tysięcy złotych). Po publikacji tej informacji na portalu Swidnica24.pl projekt uchwały został wycofany z obrad Rady Miejskiej Świdnicy. Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska nie poinformowała jednak ani parafii, ani opinii publicznej, czy planuje nowy podział środków czy całkowicie rezygnuje ze wsparcia zabytków w tym roku.

Gospodarze Kościoła Pokoju nie zostali wcześniej poinformowani o zmianie decyzji przez prezydent Świdnicy, ufali, że podobnie jak w poprzednich latach wywiąże się z obietnicy. Nie mieli czasu, by znaleźć inne rozwiązanie, a projekt dobiega końca i wniesienie własnego wkładu jest konieczne. Sytuację skomplikowały obostrzenia związane z epidemia koronawirusa. Kościół Pokoju utrzymywał się z ruchu turystycznego. Teraz, gdy świątynia jest zamknięta od 1,5 miesiąca, nie ma żadnych wpływów.

Na pomoc ruszyło dwoje przewodników turystycznych, z inicjatywy których została utworzona zrzutka. – Największy drewniany barokowy kościół Europy, obiekt z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO potrzebuje pomocy! Wbrew obietnicy sprzed półtora roku, luterański Kościół Pokoju w Świdnicy nie otrzymał dotacji, która miała służyć jako wkład własny do projektu na konserwację. Pod znakiem zapytania stanęły dalsze prace przywracające blask temu miejscu i udział w programach grantowych. Kościół Pokoju w Świdnicy to historyczne i kulturalne dziedzictwo całego Narodu, całej Europy. Wspomóżmy go razem! – zachęca Arkadiusz Zygmunt.

– Jesteśmy wzruszeni i bardzo wdzięczni za tę inicjatywę. Znamy osoby, które utworzyły zrzutkę, są absolutnie wiarygodne. Przez te wszystkie lata radziliśmy sobie sami, nie prosiliśmy o datki, ale sytuacja jest dla nas dramatyczna, jesteśmy pod ścianą. Bardzo dziękujemy za okazaną pomoc – mówi Bożena Pytel i dodaje, że to nie jedyna oferta wsparcia, która dotarła na plac Pokoju. Z pomocą pośpieszyła kancelaria prawna z dalekiej Gdyni, która zaoferowała porady prawne w zamian za datek na konserwację Kościoła Pokoju.

Jak pomóc:

 1. wpłaty na zrzutka.pl
 2. wpłaty na konto bankowe Parafii Ewangelicko-Augsburskiej p.w. Świętej Trójcy w Świdnicy – 88 1020 5138 0000 9602 0066 8673 z dopiskiem „konserwacja Kościoła Pokoju”
 3. zakup vouchera na poradę prawną w Kancelarii Prawo i Mediacje w Gdyni. Do dyspozycji jest 10 voucherów. Kancelaria informuje: Aby uzyskać voucher, należy:
  dokonać wpłaty darowizny na konto bankowe Parafii Ewangelicko-Augsburskiej p.w. Świętej Trójcy w Świdnicy – 88 1020 5138 0000 9602 0066 8673 – w kwocie nie niższej niż 200,00 zł  – tytuł przelewu „KANCLEX – konserwacja Kościoła Pokoju”;
  skontaktować się z Kościołem Pokoju w Świdnicy, pod adresem 📧[email protected], który po potwierdzeniu dokonania wpłaty darowizny, przekaże drogą e-mail numerowany voucher;
  skontaktować się z KANCLEX za pośrednictwem e-mail 📧([email protected]), załączając voucher, aby ustalić termin i formę porady.

  Na podstawie vouchera udzielamy 1-godzinnej porady. W jej ramach nie tworzymy pism, dokumentów, ani nie reprezentujemy jako pełnomocnik. Voucher jest ważny przez miesiąc od dokonania wpłaty.

/opr. asz/

Poprzedni artykułKwietniowe diety grupa radnych przekazała pogotowiu ratunkowemu
Następny artykułZaginęła mieszkanka Sadów [Aktualizacja]