Strona główna Wydarzenia Zakup mieszkań i lokali użytkowych na wynajem – inwestycja na lata

Zakup mieszkań i lokali użytkowych na wynajem – inwestycja na lata

0
Jeśli nie jesteś specjalistą od finansów, a chcesz zainwestować swoje pieniądze, zakup mieszkania lub lokalu użytkowego pod wynajem może być dobrym rozwiązaniem. Coraz więcej osób decyduje się na ten krok.

Oszczędzanie pozwala zaoszczędzić maksymalnie 100% zarobków, chociaż wiemy, że jest to w zasadzie niewykonalne. Natomiast inwestowanie pozwala pomnożyć początkowy kapitał, a docelowo może przynosić stały dochód przy niskim lub zerowym nakładzie energii. To doskonałe dodatkowe źródło dochodu, a także sposób na bezpieczną emeryturę. Posiadając tzw. portfel kilku mieszkań, można nawet zrezygnować z pracy zarobkowej, ciesząc się czasem wolnym i bezpieczeństwem finansowym. Co ciekawe, warto poza polskim rynkiem śledzić także nieruchomości na sprzedaż w Hiszpanii, Francji, Norwegii i innych, interesujących nas krajach.

Komu wynajmować mieszkania?
Zanim wybierzemy nieruchomość, warto zastanowić się, komu chcemy wynajmować mieszkanie. Możemy podzielić mieszkanie na pokoje, wynajmowane osobno studentom, lub zdecydować się na najem długoterminowy rodzinom czy singlom. W przypadku zakupu lokalu użytkowego duże znaczenie ma branża potencjalnych klientów — inne oczekiwania mają osoby szukające powierzchni biurowych, a inne — właściciele firm gastronomicznych.

Każda decyzja niesie ze sobą korzyści, ale jest też obarczona pewnymi wadami. Przykładowo, osoby poszukujące lokali pod biura, mogą chętnie wybrać mniej atrakcyjną lokalizację i nieruchomość o mniejszym metrażu, ale z pewnością będą oczekiwać spokojnego sąsiedztwa. Popularny wynajem mieszkań studentom zapewnia duże zainteresowanie (zwłaszcza jeśli nasze mieszkanie jest w dobrym stanie), z kolei musimy liczyć się z większą rotacją najemców, nieobecnością studentów podczas wakacji i ewentualnymi zniszczeniami.

Gdzie kupować lokale na wynajem?
Najbardziej poszukiwane są oczywiście nieruchomości w dużych miastach oraz miejscach atrakcyjnych turystycznie. Niewiele osób o tym pamięta, ale warto zainteresować się także zagranicznymi rynkami. Przykładowo, nieruchomości na sprzedaż w Hiszpanii lub innym kraju, który znasz i chętnie odwiedzasz, mogą okazać się idealnym miejscem do zarobku i wypoczynku podczas wakacji. To także sposób na zarobek za pośrednictwem strony Airbnb, oferującej krótkoterminowy wynajem mieszkań i miejsc na noclegi na całym świecie. Możliwości jest wiele, co umożliwia idealne dopasowanie inwestycji do swoich potrzeb.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułJak wygląda ocieplanie stropu natryskową pianką PUR?
Następny artykułNowe pomysły na pomoc dla świdnickich firm. Czy tym razem będzie łatwiej sięgnąć po pomoc?