Strona główna Wydarzenia Jak wygląda ocieplanie stropu natryskową pianką PUR?

Jak wygląda ocieplanie stropu natryskową pianką PUR?

0

Strop stanowi ważny element konstrukcji domu – jest zamknięciem kondygnacji i podłogą dla pomieszczenia, które znajduje się wyżej. Czy warto więc rozważyć jego ocieplenie? Jakie materiały termoizolacyjne wybrać?

Zalety ocieplania stropu pianką PUR
Do ocieplania stropu wykorzystać można m.in. wełnę mineralną czy styropian. Materiały te, choć wyróżniają się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, są dość kłopotliwe w montażu. Ponadto, trudno je dopasować do powierzchni, co powoduje powstawanie mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.

Odpowiednimi właściwościami wykazuje się pianka natryskowa PUR – materiał idealny do izolacji stropu. Pianka nie traci właściwości na przestrzeni lat – w niezmienionym stanie chroni każdą powierzchnię. Jest łatwa i szybka w aplikacji – w ciągu jednego dnia przeszkolony pracownik jest w stanie zabezpieczyć aż do 300 m2. Ocieplanie stropu pianką PUR dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny, uniemożliwiając powstanie mostków termicznych.

Ocieplanie pianą poliuretanową a rodzaj stropu
Istnieją dwa rodzaje stropów w domach jednorodzinnych – betonowy i drewniany. Odmienna struktura materiałów wymaga zastosowania innych materiałów termoizolacyjnych. Strop wykonany z betonu najczęściej występuje w domach z poddaszem użytkowym. Ocieplanie stropu betonowego pianką poliuretanową wykonywane jest przy użyciu pianki zamkniętokomórkowej.

Jeśli strop betonowy planujesz ocieplić od góry – najlepiej sprawdzi się piana o wyższej gęstości i większej wytrzymałości, np. Purios HR. Materiał ów wytrzyma obciążenie betonem posadzkowym i wyposażeniem pomieszczenia. Jeśli ocieplanie pianką poliuretanową ma być zaaplikowane od spodu– możesz zdecydować się na pianę o niższej gęstości, np. Purios H, gdyż warstwa ociepleniowa nie jest niczym obciążona.

Jeśli planujesz ocieplić strop drewniany, doskonale sprawdzi się pianka otwartokomórkowa, np. Purios FR, która umożliwia drewnu oddychanie. Dzięki temu konstrukcja nie pęka i nie ulega zawilgoceniu. Ocieplenie stropu drewnianego pianką poliuretanową wycisza hałasy dobiegające z zewnątrz, np. opady deszczu.

Zarówno piana otwarto- jak i zamkniętokomórkowa są bezpieczne dla zdrowia alergików. Tworzą nieprzyjazne dla owadów i szkodników środowisko. Ichbezspoinowa warstwa szczelnie wypełnia każdy zakamarek, eliminując mostki termiczne. Ponadto, ocieplenie stropu pianką wzmacnia konstrukcję budynku.

Ocieplanie stropu pianą PUR – najczęściej popełniane błędy
Ocieplanie stropu pianką wymaga odpowiednich kwalifikacji. Nie możesz zrobić tego samodzielnie – usługę musi wykonać przeszkolony pracownik. Wybór rodzaju pianki także pozostaw fachowcom, którzy znają wymogi konkretnych budynków i właściwości materiałów termoizolacyjnych.

Dużym błędem przy ocieplaniu stropu jest nieprawidłowe ustawienie maszyny natryskowej do warunków, które panują w budynku. Pamiętaj o zastosowaniu folii paroizolacyjnej na dachu – jej brak uniemożliwi uzyskanie optymalnych efektów. Dopilnuj, aby izolacja natryskowa stropu nie zanieczyściła całego pomieszczenia. Zabezpiecz okna i ściany. Dokończ wszystkie prace, które muszą być wykonane przed aplikacją materiału termoizolacyjnego.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDymna kotka szuka domu
Następny artykułZakup mieszkań i lokali użytkowych na wynajem – inwestycja na lata