Strona główna 0_Slider Zakaz wychodzenia z domów może sprzyjać przemocy domowej. Pracownicy społeczni apelują: nie...

Zakaz wychodzenia z domów może sprzyjać przemocy domowej. Pracownicy społeczni apelują: nie bądź obojętny, reaguj!

0

Sytuacja związana z epidemią i wynikającą z niej częściową izolacją może generować różnego rodzaju napięcia, stres, frustrację, a tym samym liczne kryzysy w rodzinach. Pracownicy pomocy społecznej apelują, by reagować na niepokojące zachowania. Podpowiadają również, jak i gdzie szukać pomocy.

Czas spędzony w domu to trudne chwile dla dzieci będących ofiarą przemocy. Z powodu pandemii zamknięte są szkoły, przedszkola i świetlice. Dla wielu dzieci takie placówki to jedyne miejsca, gdzie mogły czuć się bezpiecznie. Jak więc chronić się przed przemocą domową w trakcie trwania pandemii i kwarantanny?

Mimo utrudnionych warunków wynikających z sytuacji epidemiologicznej, zdarzenia dotyczące zagrożenia dla zdrowia i życia w związku z przemocą w rodzinie zgłaszane są przez całą dobę na tych samych zasadach jak dotychczas, do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy pod nr 112 lub 47 8755200, 47 8755219. Policja podejmuje interwencje w domu, w którym mieszka rodzina i m.in. uruchamia procedurę „Niebieskie Karty” – mówi Violetta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

Jak dodaje, osoba zagrożona przemocą w rodzinie lub będąca świadkiem takiej przemocy może ją również zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30, pod nr telefonu 74 8549052 lub 602 621 749. Dostępny jest też kontakt z sekcjami terenowymi pracowników socjalnych (wykaz na stronie MOPS).

Mimo wielu obowiązujących dziś ograniczeń, również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy realizuje na bieżąco swoje zadania i obowiązki. Można telefonicznie zgłosić konieczność interwencji, lub uzyskać poradę. – Obecna sytuacja wpłynęła na zmianę dotychczasowym form kontaktu. Coraz częściej jest to telefon, czy wiadomości przesyłane pocztą elektroniczną. Najbardziej jednak liczymy na pomoc sąsiadów. W obecnej sytuacji nie można nie reagować, jak coś niepokojącego dzieje się za ścianą, albo w sąsiednim domu. Reagujmy na tego typu sytuacje, gdy jesteśmy świadkami przemocy. Czasami jeden telefon wystarczy, by pomóc rodzinie – mówi Dorota Waliszak, kierownik GOPS w Świdnicy.

Osoby potrzebujące pomocy mogą kontaktować się z pracownikami GOPS pod następującymi numerami telefonów:

  • pomoc społeczna, przemoc domowa – 74 852 30 67 wew. 110, 120, 113,
  • świadczenia rodzinne i opiekuńcze – 74 852 30 67 wew. 111,
  • świadczenia wychowawcze – 74 852 30 67 wew. 500,
  • świadczenia alimentacyjne – 74 852 30 67 wew. 121.

Istnieje również możliwość przesyłania korespondencji elektronicznie na adres: [email protected] lub korespondencyjnie na adres: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej u. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica.

W sytuacjach, gdzie słyszycie Państwo lub obserwujecie niepokojące zachowania bliskich, sąsiadów, znajomych – uwrażliwiamy Państwa szczególnie na sytuację dzieci, osób starszych lub niepełnosprawnych, bądź macie Państwo wiedzę na temat rodzin potrzebujących wsparcia lub interwencji, prosimy o przekazywanie informacji do Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie – apeluje Małgorzata Siemińska, kierownik OPS w Żarowie.

Informacja powinna zawierać dane rodziny, a w szczególności adres zamieszkania, opis trudności lub opis sytuacji rodziny. Bez tych informacji OPS nie jest w stanie podjąć działań i dotrzeć do rodzin potrzebujących pomocy. Kontakt: Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie, ul. Armii Krajowej 54, 58-130 Żarów, tel. 74 8580 745, e-mail: [email protected].

Ofiary przemocy w rodzinie mają do dyspozycji także Niebieską Linię – ogólnopolski numer 800 12 00 02, który czynny jest całą dobę. Osoby potrzebujące pomocy mogą również kontaktować z dzielnicowymi KPP Świdnica (zobacz wykaz)

/opr. mn/

Poprzedni artykułInwentaryzacja drzew w Parku Młodzieżowym od nowa. Tym razem z udziałem strony społecznej [FOTO]
Następny artykułSklepy, apteki, komunikacja miejska. Informator na Wielkanoc