Strona główna 0_Slider Starostowie czterech powiatów apelują do ministra zdrowia. Domagają się zwiększenia liczby testów...

Starostowie czterech powiatów apelują do ministra zdrowia. Domagają się zwiększenia liczby testów na koronawirusa

3

Starostowie powiatów dzierżoniowskiego, kłodzkiego, świdnickiego i ząbkowickiego we wspólnym piśmie skierowanym do ministra zdrowia apelują o zwiększenie liczby testów na obecność koronawirusa. Samorządowcy proszą również o poszerzenie puli dopuszczonych do stosowania testów o tak zwane szybkie testy, z których korzysta się między innymi w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

W korespondencji przesłanej 2 kwietnia, szefowie powiatów zwracają uwagę na fakt szybko postępującej pandemii oraz wskazują, że ze względu na niską liczbę wykonywanych testów, statystyki mogą być poważnie zaniżone.

W trosce o życie i zdrowie mieszkańców starostowie zaoferowali ministerstwu pomoc. Wyrazili gotowość do sfinansowania zakupu szybkich testów do badania mieszkańców oraz chęć pokrycia kosztów procesu związanego z diagnostyką koronawirusa. Dzięki temu w powiatach będzie można skutecznie odizolować zakażone osoby od zdrowych ludzi i wpłynąć na zmniejszenie liczby nowych zakażeń.

Szybsze testy byłyby pomocne m.in. w przypadku świdnickiego szpitala „Latawiec”, gdzie od ubiegłego tygodnia trwa oczekiwanie na wyniki badań na SARS-CoV-2 u personelu i pacjentów oddziału wewnętrznego. Z powodu podejrzenia zakażenia się koronawirusem przez jedną z pielęgniarek, od pracy odsunięto 26 pracowników a oddział musiał ograniczyć swoją działalność do minimum. Jak potwierdza dyrektor placówki Grzegorz Kloc, do czwartku szpital otrzymał jedynie dwa wyniki testów, które okazały się negatywne.

List starostów do ministra Łukasza Szumowskiego:

Szanowny Panie Ministrze, wszyscy widzimy, że sytuacja związana z rozwojem pandemii koronawirusa w Polsce staje się coraz bardziej dramatyczna. Liczba osób zarażonych wirusem oraz tych, które niestety przegrały swoją walkę z chorobą, szybko przybywa. W reprezentowanych przez nas powiatach wirus również jest bardzo aktywny i stanowi śmiertelne zagrożenie dla naszych mieszkańców.

Jednocześnie mamy świadomość, że liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce, a co za tym idzie w naszych powiatach, może być dużo wyższa niż podają statystyki. Przyczyną tego faktu jest zbyt mała liczba przeprowadzanych testów na obecność wirusa. Dbając więc o bezpieczeństwo mieszkańców naszych powiatów, domagamy się wykonywania zdecydowanie większej ilości testów, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mogli zapanować nad rozwojem pandemii i uchronić życie i zdrowie wielu ludzi.

Nie ograniczamy się jedynie do oczekiwań i w tej trudnej sytuacji chcemy zaoferować wsparcie i pomoc. Jesteśmy gotowi sfinansować zakup szybkich testów dla naszych mieszkańców oraz pokryć koszty procesu związanego z diagnostyką koronawirusa. Dzięki temu będziemy w stanie skutecznie odizolować zakażone osoby od zdrowych ludzi i wpłynąć na zmniejszenie liczby nowych zakażeń.

Biorąc pod uwagę powyższe oczekujemy od Pana informacji, które testy są rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia. Apelujemy także do Pana Ministra o poszerzenie puli dopuszczonych do stosowania testów o tak zwane szybkie testy, z których korzysta się między innymi w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

Jest to szczególnie istotne w sytuacji zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko mieszkańcom, ale także personelowi medycznemu w szpitalach, prowadzonych przez nasze powiaty. Niestety bowiem zdarzają się interwencje medyczne, podczas których pacjenci wzywając pogotowie ratunkowe nie informują dyspozytorów o podejrzeniu zarażenia koronawirusem. Ratownicy stwierdzają to dopiero w trakcie przeprowadzonego wywiadu. Na skutek takich interwencji do chwili otrzymania informacji o wyniku badań pacjenta, Zespoły Ratownictwa Medycznego podlegają izolacji i wyłączeniu z pracy. Taka sytuacja dramatycznie zmniejsza możliwość zapewnienia mieszkańcom opieki zdrowotnej przez nasze szpitale.

Panie Ministrze, prosimy więc Ministerstwo Zdrowia o podjęcie szybkiej i efektywnej współpracy z naszymi powiatami w powyższym zakresie. Jesteśmy przekonani, że wspólnymi siłami lepiej i skuteczniej zadbamy o zdrowie i życie mieszkańców.

Oczekując na pilną odpowiedź życzymy sukcesów w walce z trwająca w Polsce pandemią.

Grzegorz Kosowski – Starosta Dzierżoniowski,
Maciej Awiżeń – Starosta Kłodzki,
Piotr Fedorowicz – Starosta Świdnicki,
Roman Fester – Starosta Ząbkowicki.

/mn/

Poprzedni artykułJak zacząć swoją przygodę z longboardem?
Następny artykułKościół Pokoju zamknięty do odwołania