Strona główna 0_Slider Społeczna kwarantanna przedłużona. Będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa, przesunięto termin egzaminów

Społeczna kwarantanna przedłużona. Będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa, przesunięto termin egzaminów

8

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przedłużenie obowiązywania obostrzeń wprowadzonych z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa SARS-CoV-2.

 • Tydzień dłużej potrwają obowiązujące dotychczas ograniczenia dotyczące działalności galerii handlowych, instytucji kultury, a także limity osób przebywających w sklepach i kościołach.
 • Z kolei do 26 kwietnia zamknięte pozostaną szkoły, wstrzymany pozostanie międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy, a także podtrzymane zostanie zamknięcie granic.
 • Egzaminy ósmoklasistów i matury odbędą się później – nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca.
 • Od przyszłego czwartku wprowadzony zostanie obowiązek ust i nosa w miejscach publicznych.

Przedłużamy obowiązujące obostrzenia. One działają dobrze. Na ten moment o tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich i punktów usług. Dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach – poinformował premier. – Do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego międzynarodowego i kolejowego międzynarodowego. Podtrzymujemy zamknięcie granic i obowiązkową kwarantannę. Ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania – dodał Morawiecki.

Przesuwamy również egzaminy maturalne i ósmoklasistów. Poinformujemy o planowanym terminie egzaminów na trzy tygodnie przed – stwierdził szef rządu. – Wiem, że dla uczniów jest to trudny czas. Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę do przygotowania do egzaminów maturalnych, ósmoklasisty, zawodowych i innych. To nowy czas na przygotowanie do egzaminów – podkreślał szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski.

Musimy w przestrzeni publicznej chronić się przed zakażeniem. Dlatego od przyszłego czwartku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej – wskazał z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski. Od 16 kwietnia 2020 roku obowiązek ten będzie dotyczył każdej osoby znajdującej się w miejscu publicznym: na ulicach, w urzędach, sklepach, czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. – W wielu krajach na świecie jest obowiązek zasłaniania ust – może to być chusta czy szalik – dodał, pytany o to, skąd można wziąć maseczki wobec ich braku.

– Możliwe, że niektóre obostrzenia będą funkcjonowały jeszcze dłużej. Chcemy po świętach przedstawić bardzo dokładnie przemyślany plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej – zaznaczył premier.

Do 19 kwietnia:

 • wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry,
 • dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy,
 • wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Są to m.in. muzea, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz stała działalność związana z kulturą,
 • obowiązywać będzie ograniczenie działalności galerii handlowych z wyjątkiem m.in. branży spożywczej, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, art. dla zwierząt,
 • w weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte,
 • obowiązywać będą ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób – zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy,
 • wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.
 • obowiązywać będą ograniczenia korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.

Do 26 kwietnia:

 • zamknięte pozostaną szkoły i uczelnie, przedszkola i żłobki,
 • obowiązywać będą ograniczenia pasażerskich lotów krajowych i międzynarodowych,
 • obowiązywać będą ograniczenia podróży pociągami relacji międzynarodowych,
 • obowiązkowa będzie kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do 3 maja obowiązywać będzie ograniczenie przekraczania granic Polski przez cudzoziemców.

***

Według ostatnich danych przekazanych przez ministerstwo zdrowia (stan na 9 kwietnia, godz. 10), w całym kraju potwierdzono dotychczas 5341 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, z czego 164 osoby zmarły. W całej Polsce w szpitalach przebywają obecnie 2473 osoby, blisko 153 tys. zostało objętych kwarantanną, a niemal 34 tys. – nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas wyzdrowiały 284 osoby.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułUczennica II LO wśród zwycięzców w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Psychologicznej
Następny artykułPłonął las koło Pietrzykowa