Strona główna 0_Slider Rada Ministrów zmieniła rozporządzenie, by zwłoki Czecha mogły zostać zabrane ze Świdnicy...

Rada Ministrów zmieniła rozporządzenie, by zwłoki Czecha mogły zostać zabrane ze Świdnicy do rodzinnej miejscowości

1

Dzisiaj w specjalnie zabezpieczonej trumnie do Czech zostały przewiezione zwłoki Viktora Dusila. Mężczyzna tragicznie zginął nieopodal Świdnicy 9 kwietnia. Ze względu na zaostrzone na czas epidemii przepisy, jego ciała nie można było przewieźć przez granicę bez spopielenia. O prawo do pochowania męża bez kremacji apelowała jego żona. Tragiczna historia obywatela Czech skłoniła Radę Ministrów do zmiany przepisów.

Viktor Dusil przyjechał do Polski po transport słomy dla czeskiej ciepłowni. Jedna z bel podczas załadunku na polu koło Nowic przygniotła go i doprowadziła do śmierci. Jego żona prosiła o zgodę na pochowanie męża bez kremowania zwłok. Mój mąż został ochrzczony i nie chciał być kremowany – mówiła Ladislava Dusilová w rozmowie z czeskim portalem “Seznam zprávy”.

Przewiezienia zwłok bez spopielenia zakazywało rozporządzenie Rady Ministrów z 10 kwietnia. –  Zakaz ten jest powszechny i żaden organ, w tym również organ państwowej inspekcji sanitarnej, nie jest uprawniony do jego uchylania. Zakaz ten może być zmieniony lub uchylony jedynie w formie stosownego rozporządzenia Rady Ministrów. Na chwilę obecną nie wydano takiego rozporządzenia – podkreślał 16 kwietnia dr n.med. Ireneusz Skawina, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy.

Z informacji GIS wynika, iż we współpracy z Ministerstwem Zdrowia RP obecnie mają miejsce czynności zmierzające do koniecznej zmiany ustawy/przepisów prawa, która powinna wejść w życie w najbliższych dniach – informował konsul Petr Jesenský, który zabiegał o przewiezienie zwłok zgodnie z życzeniem żony zmarłego.

Do zmiany rozporządzenia doszło 20 kwietnia. Jeden z punktów mówi, że zakazu nie stosuje się w przypadku „wydania przez Głównego Inspektora Sanitarnego lub działającego z jego upoważnienia państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego zezwolenia na wywóz poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej zwłok i szczątków ludzkich (..)”

Dzisiaj zwłoki Viktora Dusila w obecności inspektora powiatowego i przedstawiciela wojewódzkiego inspektora sanitarnego zostały umieszczone w zabezpieczonej trumnie i zostały przez zakład pogrzebowy zawiezione do Czech. Tragicznie zmarły mężczyzna zostanie pochowany zgodnie z jego przekonaniami religijnymi.

/asz/

Poprzedni artykułŚwidniczanie polecają płyty. Wyniki 5. edycji Recenzji Muzycznych
Następny artykułJechał bez uprawnień, wpadł na ścianę kamienicy [FOTO/VIDEO]