Strona główna 0_Slider Proboszcz wałbrzyskiej parafii przeprasza za wypowiedzi dotyczące ewangelickiego biskupa

Proboszcz wałbrzyskiej parafii przeprasza za wypowiedzi dotyczące ewangelickiego biskupa

6

Jest reakcja świdnickiej kurii na zamieszczone w mediach społecznościowych prześmiewcze i szydercze wypowiedzi duchownych wobec biskupa Waldemara Pytla, gospodarza Kościoła Pokoju. Jeden z autorów komentarzy – ks. Zbigniew Chromy, proboszcz jednej z wałbrzyskich parafii – po rozmowie z biskupem Ignacym Decem przeprosił osoby, które poczuły się urażone jego wpisami.

W internetowych serwisach wielu światowych mediów ukazały się zdjęcia ze świnickiego Kościoła Pokoju

Przypomnijmy, blisko miesiąc temu bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelickiego w Polsce, wystąpił z propozycją, by w kościelnych ławach rozłożyć zdjęcia parafian, aby pomimo zamknięcia Kościoła Pokoju z powodu epidemii koronawirusa świątynia nie pozostawała zupełnie pusta. Inicjatywa przykuła uwagę krajowych i światowych mediów, które w ostatnich dniach opisywały, jak w czasie pandemii obchodzono święta wielkanocne. Fotografie ze świątyni wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO ukazały się w serwisach mediów takich jak Der Spiegel, Washington Post, czy też Financial Times, i znalazły się obok zdjęć przedstawiających m.in. zamknięty plac Świętego Piotra w Watykanie i papieża Franciszka odprawiającego nabożeństwo bez udziału wiernych. Wśród mediów ogólnopolskich o inicjatywie bp. Pytla wspomniały m.in. telewizje Polsat, TVN24, czy też radio RMF FM.

Zestawienie przez światowe media opustoszałego Kościoła Pokoju z samotnym nabożeństwem papieża spotkało się z krytyką i szyderczym komentarzem m.in. ks. Zbigniewa Chromego, adiunkta w katedrze teologii dogmatycznej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, a także proboszcza wałbrzyskiej parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej, który uznał, że zestawienia fotografii przedstawiających papieża i ewangelickiego biskupa dokonał właśnie gospodarz Kościoła Pokoju. – Zdarzają się w czasie pandemii także humorystyczne posty. A nawet bardzo humorystyczne. Oto jeden świąteczny przykład. Na stronie Kościoła Pokoju w Świdnicy jego włodarz Pastor Waldemar (bp ewangelicki Diecezji Wrocławskiej) przyrównany jest do papieża Franciszka czyli Senior wspólnoty liczącej 2519 osób do Biskupa Rzymu (ponad 1 mld katolików) – grubo…co prawda papież ma w niektórych środowiskach złą prasę, ale są granice. A i jeszcze Bazylika św. Piotra porównana z Kościołem Pokoju ręce opadają, zwłaszcza, że nawet w porównaniu z katedrą świdnicką, ten wpisany na listę Unesco pomnik Pokoju Westfalskiego, wypada blado. Trzeba przyznać, że z takim wybujałym ego to dolecą chyba na Marsa. Świdnica to ma jednak szczęście… taki mały Rzym – stwierdził ks. Zbigniew Chromy we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Jego komentarz spotkał się z aplauzem kilku innych duchownych, w tym znanego z kontrowersyjnych wypowiedzi ks. Sławomira Marka, proboszcza parafii w Stanowicach, któremu w ubiegłym roku biskup świdnicki Ignacy Dec zakazał dalszej aktywności na Twitterze. – Ojcze Przedwieczny, spójrz okiem miłosierdzia swego na dusze heretyków i odszczepieńców, którzy roztrwonili dobra Twoje i nadużyli łask Twoich, trwając uporczywie w swych błędach. Nie patrz na ich błędy, ale na miłość Syna swego i na gorzką mękę Jego, którą podjął dla nich, gdyż i oni są zamknięci w najlitościwszym Sercu Jezusa. Spraw, niech i oni wysławiają wielkie miłosierdzie Twoje na wieki wieczne. Amen – ten cytat ze św. Faustyny w komentarzu zamieścił ks. Marek.

Oburzenia tym i pozostałymi komentarzami nie krył ks. Jarosław Lipniak, proboszcz parafii w Witoszowie i pełnomocnik biskupa świdnickiego ds. ekumenizmu, który podjął interwencję w świdnickiej kurii i zapowiedział interwencję również u nowego biskupa świdnickiego. Jak tłumaczył, takie zachowania księży są jego zdaniem nie do przyjęcia, ich komentarze obnażają ich niewiedzę, a także niezrozumienie istoty ekumenizmu. W konsekwencji, do świdnickiej kurii wezwano ks. Chromego.

– W związku z publikacją na profilu społecznościowym Księdza dr Zbigniewa Chromego z dnia 14 kwietnia 2020 roku, Świdnicka Kuria Biskupia informuje, że duchowny po rozmowie z Księdzem Biskupem Ignacym Decem, Administratorem Apostolskim Diecezji Świdnickiej oświadczył, że nie miał zamiaru nikogo obrazić swoim wpisem, ale jeżeli ktoś poczuł się urażony to przeprasza – przekazał w piątek ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy kurii.

/mn/