Strona główna 0_Slider Ponad 100 pracowników do zwolnienia, prawie 3,5 tysiąca wniosków o pożyczki z...

Ponad 100 pracowników do zwolnienia, prawie 3,5 tysiąca wniosków o pożyczki z tarczy antykryzysowej

1

Statystyki Urzędu Pracy w Świdnicy nie pokazują drastycznego wzrostu bezrobocia, są jednak pierwsze symptomy pogarszającej się sytuacji. Trzy zakłady z powiatu świdnickiego zgłosiły zamiar zwolnień grupowych. Lawinowo rośnie zainteresowanie pożyczką dla najmniejszych firm.

Mimo drastycznych obostrzeń z powodu epidemii, które doprowadziły do zawieszenia działalności wielu firm, głównie w branżach usługowych, nie ma w tej chwili drastycznego wzrostu liczby bezrobotnych. W połowie kwietnia było ich o kilkadziesiąt mniej niż w o tej samej porze w marcu. Są jednak pierwsze zgłoszenia, dotyczące zwolnień grupowych. O takim zamiarze Powiatowy Urząd Pracy powiadomiły trzy firmy. Zakład z Jaroszowa chce rozwiązać umowę o pracę z 31 osobami, firma z Goczałkowa zgłosiła zamiar zwolnienia 19 osób, a kolejna, z Żarowa, 57.

W ramach tzw. pierwszej tarczy antykryzysowej o pożyczkę na bieżące koszty utrzymania w wysokości 5 tysięcy złotych mogą ubiegać się przedsiębiorcy zatrudniający przed 29 lutego 2020 do 9 osób. Pieniędzy nie trzeba będzie oddać, jeśli zatrudnienie zostanie utrzymane przez trzy miesiące. W przeciwnym razie przedsiębiorca pożyczkę musi zwrócić. Spłata rozpocznie się po trzech miesiącach i potrwa 12 miesięcy, choć ten okres może zostać wydłużony. Oprocentowanie ustalono na stałym poziomie 0,05%. Ta forma pomocy została uruchomiona 2 kwietnia i do 27 kwietnia wnioski złożyło już 3 444 przedsiębiorców z powiatu świdnickiego. Wypłaty trafiły na konta 680, co w sumie pochłonęło 3,4 mln złotych. – Zainteresowanie pożyczką jest ogromne. W miniony piątek otrzymaliśmy 677 wniosków, w poniedziałek 555 – informuje Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP w Świdnicy. Największym problemem, który spowalnia tempo wypłacania pożyczki nie jest jednak liczba wniosków, a błędy przy ich wypełnianiu. Na stronie Powiatowego Urzędu Pracy zamieszczono przejrzystą instrukcję, która ma pomóc uniknąć pomyłek.

22 kwietnia uruchomiony został nabór do kolejnego programu wsparcia dla przedsiębiorców, polegającego na dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników w przypadku spadku obrotów firmy. Od jutra o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników mogą ubiegać się organizacje pozarządowe.

/asz/

Poprzedni artykułMiał źle założoną maseczkę. Trafił za kraty
Następny artykułŚwidnicki Ośrodek Kultury zaprasza na muzyczną „Setkę w teatrze”