Strona główna 0_Slider Pierwsze komunie dopiero jesienią? Parafie przekładają terminy

Pierwsze komunie dopiero jesienią? Parafie przekładają terminy

1

W związku z trwającą epidemią oraz wprowadzonymi z tego powodu ograniczeniami, które objęły także uroczystości religijne, duchowni z kolejnych, świdnickich parafii informują o zmianach związanych z organizacją Pierwszych Komunii Świętych. Zamiast tradycyjnych, majowych terminów, uroczystości przesuwane są na jesień.

Do problemu organizacji Pierwszych Komunii w czasie epidemii nie odniósł się dotychczas biskup świdnicki. W związku z coraz liczniejszymi zapytaniami duszpasterzy oraz zainteresowanych rodziców tegorocznych uroczystościami, wytyczne w tej sprawie wydał pod koniec marca abp Józef Kupny. – Jeśli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Jeśli po oktawie Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem – stwierdził metropolita wrocławski w wydanym dekrecie.

Jak dodał, „w tym momencie trudno jest przewidzieć, jak będzie przebiegać stan epidemii oraz jakie będą podejmowane decyzje przez władze państwowe”, stąd jego apel o dokonywanie roztropnych decyzji przez proboszczów poszczególnych parafii. Arcybiskup zaproponował przy tym, by w niewielkich parafiach z małą liczbą dzieci mających przystąpić do Pierwszej Komunii rozważyć zorganizowanie uroczystości przy zachowaniu obowiązujących ograniczeń, natomiast w większych parafiach rozważyć udzielanie komunii w mniejszych grupach, pojedynczo lub podjąć decyzję o przeniesieniu uroczystości na inny termin – po ustaniu epidemii.

Na takie właśnie rozwiązanie decydują się duchowni kolejnych parafii w Świdnicy. W parafii katedralnej uroczystość Pierwszej Komunii została przeniesiona na 11 października, w przypadku parafii św. Andrzeja Boboli nowy termin wyznaczono na 13 września, a w parafii pw. Ducha Świętego – na 20 września. Pod koniec kwietnia w tej sprawie podjęta zostanie decyzja w parafii Miłosierdzia Bożego. Z uwagi na epidemię termin uroczystości Pierwszej Komunii Świętej przenoszą także parafii spoza Świdnicy, w tym m.in. parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Witoszowie Dolnym, gdzie nowy termin wyznaczono na drugą połowę czerwca.

/mn/

Poprzedni artykułPostojowe, zwolnienia ze składek. Jak sięgnąć po kolejne formy pomocy?
Następny artykułJak odchudzić psa?