Strona główna Temat dnia Jak odchudzić psa?

Jak odchudzić psa?

0
Właściciele czworonogów często przekarmiają swoich pupili, okazując im w ten sposób miłość. Skoro zwierzę prosi, to czemu mamy mu odmawiać? Nie zdajemy sobie sprawy, że podając pupilowi większą ilość karmy i różne przysmaki, możemy poważnie zwierzęciu zaszkodzić.

Wszyscy wiemy, że nadwaga jest niezdrowa nie tylko w przypadku ludzi, również w przypadku zwierząt. Nadmierne kilogramy bardzo niekorzystnie wpływają na serce i na układ krążenia, nadwaga i otyłość może też znacznie skrócić życie.

Najczęstsze błędy właścicieli psów prowadzące do nadwagi
Często popełnianym błędem jest niedostosowanie diety do wieku, wielkości, rasy i aktywności fizycznej psa. Młode psy są energiczne, a ich zapotrzebowanie na kalorie jest większe. Pomiędzy piątym a ósmym rokiem życia aktywność psów znacznie spada. Wówczas powinna też spaść liczba spożywanych kalorii.

Tryb życia właściciela również odbija się na zwierzęciu. Brak ruchu, krótkie spacery bez możliwości zabaw i wybiegania się, długi czas spędzany w domu ze względu na godziny pracy człowieka, lenistwo właściciela – to czynniki, które szybko mogą doprowadzić do  otyłości czworonoga.

Przyczyną nadwagi u zwierzęcia mogą być też geny. Niektóre rasy psów (np. labradory, jamniki, spaniele, teriery) mają uwarunkowane genetycznie skłonności do tycia. Wybierając więc psa rasowego należy uważnie zapoznać się z charakterystyką tej rasy zarówno w kontekście nadwagi, jak i skłonności do wszelkich innych chorób.

Apetyt psa zwykle zwiększa się po zabiegu kastracji lub sterylizacji. Wtedy jednocześnie zmniejsza się aktywność fizyczna zwierzęcia. Po tych zabiegach trzeba kontrolować ilość podawanej karmy, zmniejszyć jej dawkę lub podawać produkty niskokaloryczne.

W przypadku nadwagi u zwierzęcia najlepiej poradzić się lekarza weterynarii, który dobierze odpowiednią dietę. Odchudzanie psa to proces długotrwały, trudny i złożony. Zajmuje co najmniej kilka tygodni, a może trwać nawet kilka miesięcy. Wymaga cierpliwości, dyscypliny, a przede wszystkim wiedzy.

Mniej kaloryczna karma
Karma dla psa, którego chcemy odchudzić musi być mniej kaloryczna, jednocześnie musi zawierać wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Na rynku dostępne są karmy dla psów z nadwagą.

Aktywność fizyczna
Proces odchudzania należy wesprzeć aktywnością fizyczną. Wskazane są długie spacery, pies musi mieć tez możliwość wybiegania się. Warto zachęcać psa do zabaw ruchowych (np. bieganie za piłeczką).

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPierwsze komunie dopiero jesienią? Parafie przekładają terminy
Następny artykułSprawdzaj swoją sportową wiedzę