Strona główna Wydarzenia Pierwsze 30 milionów złotych trafiło do dolnośląskich firm

Pierwsze 30 milionów złotych trafiło do dolnośląskich firm

0

Blisko 400 wniosków w sprawie dopłat do wynagrodzeń dla blisko 26 tysięcy pracowników złożyli przez tydzień przedsiębiorcy w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Od 1 kwietnia DWUP wdraża elementy rządowej tarczy antykryzysowej, związanej z przestojem ekonomicznym, czy też zmniejszeniem godzin pracy w firmach.

Co ważne od poniedziałku DWUP realizuje już wypłaty. Dzięki temu blisko 30 mln zł przeznaczono na dopłaty do wynagrodzeń dla ok. 15.000 dolnośląskich pracowników. Wypłaty realizowane są i będą na bieżąco.

Chcemy ochronić miejsca pracy, dlatego robimy wszystko, by wnioski od pracodawców jak najszybciej zostały zrealizowane. Pomoc adresowana jest do przedsiębiorstw, które zatrudniają, więc spodziewamy się, że te liczby będą rosły choć już dziś robią wrażenie. Prawie 400 wniosków dla 26 tys. pracowników. A pomoc opiewa na ponad 100 mln zł – wylicza Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego i dodaje, że działania DWUP wpisują się w przygotowywany przez władze województwa pakiet osłonowy dla firm.

Tarcza antykryzysowa w DWUP, to w ślad za decyzją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dofinansowanie zatrudnienia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przewidziane dla firm w kłopotach. Trafia ono do przedsiębiorcy, któremu w czasie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu spadły obroty po 1 stycznia. W zależności od okresu porównania spadek ten musi wynosić min. 15 lub 25 proc.

Ta pomoc jest konkretna, ponieważ trafia do firm zatrudniających już od 1 pracownika. W przypadku przestoju ekonomicznego pracodawcy mogą liczyć nawet na ponad 1,5 tys. zł przez trzy miesiące na osobę, a w przypadku obniżonego wymiaru pracy nawet na ponad 2,4 tys. zł na pracownika.

– Pomoc jest bezzwrotna, a jedynym warunkiem jest utrzymanie zatrudnienia minimum przez taki czas na jaki otrzymano wsparcie. Więc trzymiesięczna pomoc to wsparcie dla pracodawcy z jednej strony, bezpieczeństwo zatrudnienia dla pracowników przez 6 miesięcy z drugiej strony – dodaje marszałek Przybylski.

Według szacunków na Dolnym Śląsku działa blisko 200 tys. firm, które zatrudniają pracowników.

– To pokazuje skalę zjawiska i ogromną grupę potencjalnie zainteresowanych pomocą. Chcemy sprawnie udzielać wsparcia, dlatego zachęcamy do składania wniosków elektronicznie za pomocą rządowego wortalu praca.gov.pl, a także namawiamy do zapoznania się z instrukcją. Wszystko po to, by wnioski zostały przygotowane dobrze, a wsparcie udzielone możliwie jak najszybciej. Wysyłka wniosków pocztą tradycyjną, niekompletne wnioski lub zawierające błędy wydłużają cały proces. Dlatego na każdym kroku zachęcamy do załatwiania sprawy zdalnie, ale nie szybko, a dokładnie – mówi Bartosz Kotecki, pełniący obowiązki dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Szczegółowe informacje, informator i dokumenty do pobrania znajdują się na stronie ministerstwa pod linkiem:

http://www.gov.pl/web/rodzina/dofinansowanie-do-wynagrodzen oraz na www.dwup.pl

/Informacja DWUP/

Poprzedni artykułSklepy na dowóz w Świdnicy
Następny artykułPokazy laserowe – sposób na wyjątkową atrakcję weselną