Strona główna 0_Slider Pakiet pomocowy dla świdnickich przedsiębiorców przyjęty. W tle polityczny spór o działania...

Pakiet pomocowy dla świdnickich przedsiębiorców przyjęty. W tle polityczny spór o działania rządu i miasta

2

Świdniccy radni jednomyślnie przyjęli pakiet uchwał dotyczących wsparcia przedsiębiorców, których działalnością zachwiała trwająca epidemia SARS-CoV-2 oraz wprowadzone z tego powodu ograniczenia. Jednomyślność samorządowców nie oznaczała jednak braku dyskusji, która w pewnym momencie przerodziła się w polityczną przepychankę. – Przedsiębiorcy oczekują od nas działań, a stali się widzami festiwalu demagogii – skwitował zbędną polemikę radny Wiesław Żurek.

Odstąpienie od pobierania czynszu lub obniżenie czynszu za najem lokali użytkowych, odroczenie płatności lub rozłożenie na raty czynszu dzierżawnego od gruntów, zwolnienie od podatku od nieruchomości, przedłużenie terminu płatności rat podatku od nieruchomości – to główne formy wsparcia świdnickich przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Nowe przepisy mają też uprościć procedury związane z wnioskowaniem o przyznanie ulg. Między innymi na ten problem wskazywali dotychczas właściciele firm działających na terenie Świdnicy.

Propozycje przedstawione przez Urząd Miejski w czterech projektach uchwał zostały w piątek przyjęte jednomyślnie przez wszystkich 23 świdnickich radnych. Trwająca blisko dwie godziny dyskusja nad nowymi przepisami w pewnym momencie przerodziła się we wzajemne przerzucanie się winą za niewystarczające działania samorządu w obecnej sytuacji. Radni Prawa i Sprawiedliwości wskazywali, że bez odzewu pozostał złożony przez nich projekt uchwały o udzielenie pomocy przedsiębiorcom oraz świdnickiemu szpitalowi „Latawiec”. Jak mówił Krzysztof Lewandowski, do medycznej placówki trafiało wsparcie z różnych stron, w tym od innych samorządów, zaś pomoc ze strony Świdnicy ograniczyła się do symbolicznego przekazania masek ochronnych. Złożył też poprawkę, by ulgami objąć także tych przedsiębiorców, którzy dopiero niedawno rozpoczęli działalności i zgodnie z nowymi przepisami – nie mogliby skorzystać z uproszczonej procedury.

Proszę pamiętać, że to co ulżymy i odroczymy wpłynie na nasz budżet. Ten budżet już został zdewastowany w roku ubiegłym, podobnie jak wszystkie budżety polskich samorządów. Na pewno byłoby nam łatwiej dzisiaj, gdybyśmy mieli zapewnione takie dochody jakie szacowaliśmy jeszcze latem ubiegłego roku, gdyby trwał wzrost gospodarczy, gdybyśmy mieli poziom dochodów własnych na wyższym poziomie, niż jest to w tym roku. Stąd też wysokość udzielanej pomocy musi być bardzo rozważna – tłumaczyła w odpowiedzi prezydent Beata Moskal-Słaniewska, przywołując przy tym decyzję ministra finansów o zmniejszeniu subwencji oświatowej dla miasta.

Jeżeli pada pytanie o działanie miasta, pani prezydent jako pierwsza, za każdym razem przywołuje rząd Prawa i Sprawiedliwości jako przeszkodę do realizacji wszystkiego. My musimy zacząć od siebie. Stać nas było na próbę modernizacji basenu letniego i wydanie prawie miliona złotych – oszczędności pani tam nie znalazła. Stać nas kolportaż biuletynu promującego włodarzy miasta za 75 tysięcy – z tego też żeśmy nie zrezygnowali. W tej sytuacji przeznaczamy 12,5 tys. złotych na maseczki dla szpitala – ripostowała radna Luiza Nowaczyńska.

Jesteśmy świadomi tego, co spotkało ludzkość 1,5 miesiąca temu. Chcemy aby skutki tej tragedii były jak najmniejsze. Uchwały te zostały przygotowane dla przedsiębiorców, których naprawdę dotknęło to strasznie. Mam kontakt z tymi ludźmi – oni są załamani już teraz i nie wiedzą co będzie dalej. Oni nas teraz oglądają i czekają na to. I co widzą? Przed chwilą mieliśmy festiwal demagogii. Jeżeli komuś nie podobają się te uchwały – ma możliwość by zagłosować przeciw. Na miłość boską, skupmy się na tym, by – niezależnie od podziałów – podjąć wymagane od nas działania – apelował radny Wiesław Żurek. O zamknięcie listy mówców i zakończenie dyskusji zawnioskował radny Lech Bokszczanin.

Więcej informacji o przyjętych rozwiązaniach: „Nowe pomysły na pomoc dla świdnickich firm. Czy tym razem będzie łatwiej sięgnąć po pomoc?„. Z przyjętymi projektami uchwał można się zapoznać poniżej:

  • XVII/10. w sprawie wprowadzenia ulg polegających na odstąpieniu od pobierania czynszu lub obniżeniu czynszu za najem lokali użytkowych, odroczeniu płatności lub rozłożeniu na raty czynszu dzierżawnego od gruntów, stanowiących własność Gminy Miasto Świdnica (pobierz),
  • XVII/11. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 (pobierz),
  • XVII/12. w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości (pobierz),
  • XVII/13. zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty prolongacyjnej (pobierz).

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSzkoły zamknięte jeszcze przez miesiąc. Ogłoszono terminy matur i egzaminów dla ósmoklasistów
Następny artykułTłumnie po darmowe maseczki