Strona główna 0_Slider Od dzisiaj kolejne obostrzenia w związku z epidemią. Świdniczanie stosują się do...

Od dzisiaj kolejne obostrzenia w związku z epidemią. Świdniczanie stosują się do nowych ograniczeń? [FOTO]

8

Obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, limity liczby klientów w sklepach, na targach i na poczcie, zamknięcie parków i miejsc rekreacji, a także zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego – to kilka z obowiązujących od 1 kwietnia zasad wprowadzonych w związku z epidemią.

Od połowy marca trwają próby ograniczenia do minimum spotkań ludzi. Zamknięte zostały instytucje kultury, placówki edukacyjne i opiekuńcze, niektóre sklepy, restauracje zmuszone zostały do ograniczenia działalności, urzędy zrezygnowały z przyjmowania interesantów, a komunikacja miejska została ograniczona. 25 marca rząd wprowadził kolejne ograniczenia dotyczące przemieszczania się. Wyjątki dotyczą dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem, a także załatwiania spraw „niezbędnych do życia codziennego”.

31 marca rząd ogłosił kolejne kroki: wprowadzenie limitu liczby klientów w sklepach (maksymalnie 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia), na targowiskach (3 klientów na 1 punkt handlowy) i na poczcie (2 osoby na 1 okienko pocztowe), zamknięcie wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych w weekendy, wprowadzenie obowiązku robienia zakupów w rękawiczkach (zacznie obowiązywać od 2 kwietnia), a także ustalenie, że w godzinach od 10.00 do 12.00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia – w pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia. Zdecydowano się również wprowadzić zakaz korzystania z parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich, a także ograniczyć możliwość korzystania z rowerów miejskich.

Od 1 kwietnia istnieje też obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Ze wszystkimi aktualnymi ograniczeniami można się zapoznać na stronie gov.pl/koronawirus.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykuł50 tysięcy złotych dla szpitali i pogotowia od Strzegomia
Następny artykułZakażenie koronawirusem w szpitalu Latawiec. Neurologia zamknięta