Strona główna 0_Slider Katoliccy duchowni szydzą z ewangelickiego biskupa. O sytuacji została zawiadomiona świdnicka kuria

Katoliccy duchowni szydzą z ewangelickiego biskupa. O sytuacji została zawiadomiona świdnicka kuria

16

Z prześmiewczymi i szyderczymi komentarzami ze strony katolickich duchownych spotkał się medialny rozgłos inicjatywy biskupa Waldemara Pytla, gospodarza Kościoła Pokoju, który z uwagi na trwającą epidemię postanowił rozwiesić w kościelnych ławach zdjęcia parafian. Komentatorzy piszą o „wybujałym ego” biskupa i modlą się o „dusze heretyków i odszczepieńców”. Interwencję w sprawie ich wypowiedzi podjął już pełnomocnik biskupa świdnickiego ds. ekumenizmu.

W internetowych serwisach wielu światowych mediów ukazały się zdjęcia ze świnickiego Kościoła Pokoju

Przypomnijmy, ponad trzy tygodnie temu bp Waldemar Pytel wystąpił z propozycją, by w kościelnych ławach rozłożyć zdjęcia parafian, aby pomimo zamknięcia Kościoła Pokoju z powodu epidemii koronawirusa świątynia nie pozostawała zupełnie pusta. Inicjatywa przykuła uwagę krajowych i światowych mediów, które w ostatnich dniach opisywały, jak w czasie pandemii obchodzono święta wielkanocne. Fotografie ze świątyni wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO ukazały się w serwisach mediów takich jak Der Spiegel, Washington Post, czy też Financial Times, i znalazły się obok zdjęć przedstawiających m.in. zamknięty plac Świętego Piotra w Watykanie i papieża Franciszka odprawiającego nabożeństwo bez udziału wiernych. Wśród mediów ogólnopolskich o inicjatywie bp. Pytla wspomniały m.in. telewizje Polsat, TVN24, czy też radio RMF FM.

Zestawienie przez światowe media opustoszałego Kościoła Pokoju z samotnym nabożeństwem papieża spotkało się z krytyką i szyderczym komentarzem ks. Zbigniewa Chromego, adiunkta w katedrze teologii dogmatycznej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, a także proboszcza wałbrzyskiej parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej. – Zdarzają się w czasie pandemii także humorystyczne posty. A nawet bardzo humorystyczne. Oto jeden świąteczny przykład. Na stronie Kościoła Pokoju w Świdnicy jego włodarz Pastor Waldemar (bp ewangelicki Diecezji Wrocławskiej) przyrównany jest do papieża Franciszka czyli Senior wspólnoty liczącej 2519 osób do Biskupa Rzymu (ponad 1 mld katolików) – grubo…co prawda papież ma w niektórych środowiskach złą prasę, ale są granice. A i jeszcze Bazylika św. Piotra porównana z Kościołem Pokoju ręce opadają, zwłaszcza, że nawet w porównaniu z katedrą świdnicką, ten wpisany na listę Unesco pomnik Pokoju Westfalskiego, wypada blado. Trzeba przyznać, że z takim wybujałym ego to dolecą chyba na Marsa. Świdnica to ma jednak szczęście… taki mały Rzym – stwierdził we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych ks. Zbigniew Chromy, znany ze wcześniejszych wypowiedzi, w których twierdził, że ks. Waldemar Pytel nie jest biskupem „we właściwym tego słowa rozumieniu”.

Jego komentarz spotkał się z aplauzem kilku innych duchownych, w tym znanego z kontrowersyjnych wypowiedzi ks. Sławomira Marka, proboszcza parafii w Stanowicach, któremu w ubiegłym roku biskup świdnicki Ignacy Dec zakazał dalszej aktywności na Twitterze. – Ojcze Przedwieczny, spójrz okiem miłosierdzia swego na dusze heretyków i odszczepieńców, którzy roztrwonili dobra Twoje i nadużyli łask Twoich, trwając uporczywie w swych błędach. Nie patrz na ich błędy, ale na miłość Syna swego i na gorzką mękę Jego, którą podjął dla nich, gdyż i oni są zamknięci w najlitościwszym Sercu Jezusa. Spraw, niech i oni wysławiają wielkie miłosierdzie Twoje na wieki wieczne. Amen – ten cytat ze św. Faustyny w komentarzu zamieścił ks. Marek.

Oburzenia tym i pozostałymi komentarzami nie kryje ks. Jarosław Lipniak, proboszcz parafii w Witoszowie i pełnomocnik biskupa świdnickiego ds. ekumenizmu, który podjął już interwencję w świdnickiej kurii i zapowiedział interwencję również u nowego biskupa świdnickiego. Jak tłumaczy, takie zachowania księży są jego zdaniem nie do przyjęcia, ich komentarze obnażają ich niewiedzę, a także niezrozumienie istoty ekumenizmu. – Wydawało mi się, że prezbiterzy Kościoła Rzymskokatolickiego powinni sobą coś więcej reprezentować. Gdybyście w czwórkę mieli choć jedną dziesiątą dokonań co ks. Biskup Waldemar Pytel moglibyście się starać porównywać. A tak robicie sobie w Okresie Wielkanocny kpiny z wybitnego Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Może korzystacie z faktu, że nowy Biskup Świdnicki jeszcze nie objął kanoniczne Diecezji bo poprzedni kilka razy musiał interweniować na zachowanie niektórych z Was. Jeśli nie potraficie dobrze mówić o ludziach zalecam milczenie – stwierdził we internetowej dyskusji ks. Lipniak.

Poziom tych wypowiedzi jest tak żenujący, że nie zamierzam ich komentować – mówi bp Waldemar Pytel, gospodarz Kościoła Pokoju.

/mn/

Poprzedni artykułRuszył nabór wniosków na Dolnośląskie Małe Granty
Następny artykułCoraz mniej osób z podejrzeniem zakażenia i mieszkańców objętych kwarantanną. Najnowsze dane z powiatu świdnickiego