Strona główna 0_Slider Jakub A. pozostaje w areszcie. Śledczy czekają na dwie opinie biegłych

Jakub A. pozostaje w areszcie. Śledczy czekają na dwie opinie biegłych

0

Do 10 czerwca 2020 roku przedłużony został tymczasowy areszt dla 23-latka podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Śledztwo w sprawie brutalnej zbrodni wciąż trwa. Prokuratura otrzymała dotychczas opinie dotyczące poczytalności mężczyzny i jego preferencji seksualnych, jednak wciąż trwa oczekiwanie na wyniki prac biegłych zajmujących się m.in. analizą motywacji podejrzanego.

Czekamy cały czas na przedstawienie dwóch opinii – mówi Tomasz Orepuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Jedna z nich dotyczy motywacji podejrzanego, której wykonanie zlecono Instytutowi Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie, a druga analizy danych zabezpieczonych na elektronicznych nośnikach informatycznych, tj. zawartości telefonu, laptopa oraz pendriva, należących do Jakuba A. W oczekiwaniu na przedstawienie wyników pracy biegłych, 23-latek pozostaje w areszcie. – Sąd wydał postanowienie o przedłużeniu tymczasowego aresztowania do dnia 10 czerwca 2020 roku – wyjaśnia Marzena Rusin-Gielniewska z Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Śledczy dysponują już innymi opiniami w sprawie Jakuba A. – Profesor Zbigniew Lew-Starowicz, który wykonywał na zlecenie świdnickiej Prokuratury Okręgowej opinię w sprawie preferencji seksualnych podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin, stwierdził, że Jakub A. nie miał zaburzeń – informuje Orepuk. Gotowa jest także opinia, przygotowana przez dwóch psychiatrów, w tym doktora Jerzego Pobocha, oraz psychologa. – Jakub A. był poczytalny w chwili podżegania do zabójstwa, zabójstwa oraz obecnie jest poczytalny – przywołuje wynik badań rzecznik prokuratury.

Przypomnijmy, do zabójstwa 10-letniej Kristiny doszło 13 czerwca 2019 roku. Po zakończonych zajęciach szkolnych dziewczynka nie wróciła do domu. Rodzina zgłosiła policji jej zaginięcie i przystąpiła do poszukiwań, do których następnie włączyła się lokalna społeczność, strażacy i policjanci. Wieczorem w lesie między Imbramowicami a Pożarzyskiem przypadkowa osoba odnalazł ciało dziecka. Jak wykazała sekcja zwłok przeprowadzona na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, przyczyną śmierci 10-latki były rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Podejrzewany o dokonanie zbrodni 23-latek został zatrzymany 16 czerwca 2019 roku na wrocławskich Partynicach. – Postawiono mu dwa zarzuty: pierwszy to zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, skumulowane ze znieważeniem zwłok, natomiast drugi zarzut to jest podżeganie we wcześniejszym okresie innej osoby do udziału lub współudziału w tym zabójstwie – wyliczał wówczas Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Jakub A. został tymczasowo aresztowany, a także otrzymał status więźnia niebezpiecznego, został odizolowany od reszty więźniów i znajduje się w jednoosobowej, monitorowanej przez całą dobę celi.

/mn/

Poprzedni artykułTe drużyny zagrają w piłkarskiej okręgówce w sezonie 2020/2021? [SYMULACJA]
Następny artykułZaginęła kotka [Aktualizacja]