Strona główna 0_Slider Finansowe wsparcie trafi do świdnickiego szpitala oraz domów pomocy społecznej w regionie

Finansowe wsparcie trafi do świdnickiego szpitala oraz domów pomocy społecznej w regionie

0

W związku z epidemią koronawirusa samorząd województwa dolnośląskiego udzieli wsparcia finansowego 25 szpitalom powiatowym oraz 64 domom pomocy społecznej działającym na terenie Dolnego Śląska. Pieniądze trafią także do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy oraz DPS-ów w Jaskulinie oraz Świebodzicach.

Źródłem wsparcia są w większości fundusze unijne. Każdy ze szpitali otrzyma około 140 tys. złotych, co w sumie daje kwotę 3,5 mln złotych. W przypadku Domów Pomocy Społecznej przyjęto przelicznik 629 złotych na każdą osobę będącą pod opieką danego DPS-u, czyli w sumie 3,9 mln złotych. Finansowa pomoc ma pozwolić na zakup m.in. środków ochrony indywidualnej i sprzętu niezbędnego do walki z epidemią.

W czasie epidemii uwaga wszystkich koncentruje się głównie na szpitalach zakaźnych. To oczywiście niezwykle ważne. Jednak wsparcie potrzebne jest w całym systemie ochrony zdrowia. Dlatego zdecydowaliśmy o wsparciu mniejszych, lokalnych szpitali, działających na terenie gmin i powiatów. Wsparcie dla DPS-ów jest zgodne z rekomendacją Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Przykłady płynące z Włoch czy Hiszpanii wskazują, że są to niezwykle wrażliwe miejsca, narażone na atak koronawirusa. Trzeba je chronić, a my przyłączamy się do działania na ich rzecz – tłumaczy Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Pod opieką Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie przebywa 70 osób z niepełnosprawnością intelektualną, a około 70 podopiecznych objętych jest opieką w przeznaczonym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie Domie Pomocy Społecznej w Świebodzicach, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Obie placówki działają obecnie bez zakłóceń, a w połowie kwietnia zostały zaopatrzone w sprzęt ochronny oraz środki dezynfekcyjne z rezerw rządowych i od Fundacji KGHM. Niezależnie od wsparcia zewnętrznego, Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie zaopatruje się w szybkie testy kasetkowe na koronawirusa, by w razie potrzeby mieć możliwość przebadania swoich podopiecznych.

/UMWD, opr. mn/

Poprzedni artykułZegarki Certina stają się bardzo modne. Zobacz, dlaczego
Następny artykułŚwidniczanie polecają płyty. Wyniki 5. edycji Recenzji Muzycznych