Strona główna 0_Slider Cały powiat szyje maseczki

Cały powiat szyje maseczki [FOTO]

0

Szyją młodsi i starsi, zawodowcy i wolontariusze, świdniczanie i mieszkańcy innych gmin powiatu świdnickiego. W ramach licznych, oddolnych inicjatyw trwa produkcja maseczek ochronnych, które trafiają nie tylko do służb medycznych, a także do mieszkańców.

Z ogromnym odzewem spotkała się inicjatywa Agnieszki Kortas, która zaapelowała o udzielenie pomocy tym, którzy codziennie troszczą się o chorych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców oraz firm z regionu do służby zdrowia trafiło blisko 13 tysięcy maseczek, z czego nieco ponad 11 tys. sztuk do świdnickiego “Latawca”, 500 szt. do ratowników medycznych ze Świdnicy, a 400 szt. do wałbrzyskiego pogotowia.

Z inicjatywy 12-letniej Zuzi do działania przystąpili także harcerze z 10. Świdnickiej Drużyny Wędrowniczej Mrówkojady. W akcję szycia maseczek zaangażowało się kilkadziesiąt osób, a efekty ich pracy są coraz bardziej zauważalne – do tej pory do świdnickiego szpitala, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, schroniska dla bezdomnych, hospicjum, przychodni i innych instytucji trafiło ponad 1700 masek. Harcerze szyją maseczki jednorazowe, które można nosić najwyżej godzinę, ale także wielokrotnego użytku, które do ponownego wykorzystania nadają się po praniu, prasowaniu i godzinnym chłodzeniu w lodówce.

W gronie wolontariuszy udzielających wsparcia służby zdrowia znalazła się także 96-letnia pani Janina z Milikowic, która rozpoczęła własną produkcję ochronnych maseczek dla medyków ze Świdnicy. – Grzechem byłoby nie pomóc w zwalczaniu zarazy skoro mam maszynę i potrafię szyć – mówi. W związku z pandemią koronawirusa postanowiła szyć maseczki dla jednej ze świdnickich przychodni, spędzając większość dnia przy maszynie do szycia.

Sporym sukcesem okazała się akcja szycia maseczek dla mieszkańców gminy Marcinowice. Inicjatywę ogłoszono w ubiegły czwartek i od tego czasu jej uczestnicy zdołali wyprodukować 6500 masek. Do akcji mógł dołączyć każdy posiadający maszynę do szycia i chociaż podstawowe umiejętności szycia. Gotowe maseczki za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, sołtysów i strażaków zostaną dostarczone do mieszkańców gminy, instytucji, świdnickiego szpitala i pogotowia, a także sklepów.

Mieszkańców postanowiło wesprzeć także Koło Gospodyń Wiejskich w Rusku, które dołączyło do akcji szycia maseczek ochronnych. Dotychczas powstało 200 masek, a w planach jest drugie tyle. Gotowe środki ochrony od 1 kwietnia mieszkańcy mogą odbierać w lokalnym sklepie w Rusku.

Podobnych inicjatyw na terenie powiatu świdnickiego jest wiele. Mieszkańcy aktywnie dołączyli także do akcji drukowania osłon dla pracowników służby zdrowia, zaś kolejne samorządy przekazują swoje wsparcie finansowe.

/mn/