Strona główna 0_Slider Budżet obywatelski zawieszony. Pełnomocnik ds. aktywności obywatelskiej został dyrektorem

Budżet obywatelski zawieszony. Pełnomocnik ds. aktywności obywatelskiej został dyrektorem

2

Po kilku miesiącach od ogłoszenia rezygnacji z tegorocznej edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego zapadła decyzja o likwidacji stanowiska pełnomocnika prezydenta do spraw aktywności obywatelskiej. Pełniący tą funkcję Krystian Werecki, który zajmował się m.in. budżetem obywatelskim i inicjatywami lokalnymi, a także odpowiadał za działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego,  został oddelegowany na inne stanowisko w świdnickim magistracie – objął funkcję dyrektora wydziału gospodarki odpadami.

Przypomnijmy, o rezygnacji z kolejnej edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego prezydent Beata Moskal-Słaniewska poinformowała w listopadzie 2019 roku. – W związku z oszczędnościami, jakie musimy poczynić, w projekcie budżetu [na 2020 rok – red.] nie ma pozycji pod tytułem budżet obywatelski. Rezygnujemy z niego w roku 2020, bowiem ważniejsza jest realizacja zadań inwestycyjnych – mówiła prezydent Świdnicy podczas sesji Rady Miejskiej.

Nie jesteśmy do tego zobowiązani – obowiązek organizacji budżetu obywatelskiego spoczywa na miastach, które mają prawa powiatu. Myślę, że w ostatnich latach ze zgłoszonych projektów zrealizowaliśmy tyle zadań, a nie tylko tych, które zwyciężyły, ale tych, które realizowaliśmy w ramach normalnego budżetu miasta i mieszkańcy czują satysfakcję, że ich wnioski, ich projekty zostały przyjęte, wypełnione i zrealizowane – mówiła Moskal-Słaniewska. – Jeżeli na jeden rok – nie wiem czy nie na więcej – zrezygnujemy z tej formy aktywności obywatelskiej miastu nie ubędzie, natomiast da to możliwości realizacji większej części inwestycji, na którym bardzo nam zależy – wskazywała.

Decyzja o rezygnacji z ŚBO spotkała się z krytyką ze strony części radnych. – Projekt ten jest dobrą inicjatywą oraz silnym głosem mieszkańców, pomagał też budować partycypację obywatelską. Dla pani prezydent oraz radnych jest też dobrym sygnałem odnośnie tego, czego oczekują mieszkańcy. Dużo dobrych i potrzebnych inicjatyw zostało już zrealizowanych, dlatego nie uznaję tłumaczenia, że skoro budżet obywatelski nie jest wymagany w takim mieście jak Świdnica, z uwagi na wielkość, to w obecnej sytuacji nie musimy go realizować. Uważam, że budżet obywatelski powinien być kontynuowany. Możemy przemyśleć jego formę oraz środki przeznaczone na realizację, ale nie odbierajmy głosu i pomysłów mieszkańcom naszego miasta – apelował radny Jan Jaśkowiak. – Obecna prezydent miasta nigdy tak naprawdę budżetu obywatelskiego nie czuła, nie rozumiała i nie potrafiła zrozumieć jego mechanizmów. Podobnie zresztą, jak jej najbliżsi współpracownicy. Bardzo szybko, po dojściu do władzy Beaty Moskal-Slaniewskiej, budżet został mocno okrojony, z którego zabrano ponad 1,5 mln złotych. Nie czyniono żadnych konkretnych kroków, aby zwiększyć frekwencję. Pomimo, że został zatrudniony w urzędzie pełnomocnik ds. „aktywności obywatelskiej”, nie potrafił i nadal nie potrafi tej aktywności budować. Stanowisko to kosztowało nas, mieszkańców już setki tysięcy złotych – wskazywał z kolei radny Marcin Paluszek.

12 lutego 2020 roku prezydent Świdnicy wydała zarządzenie zmieniające Regulamin Organizacyjny Urzędu Miejskiego, na mocy którego od 1 kwietnia zlikwidowane zostało stanowisko pełnomocnika ds. aktywności obywatelskiej. Zajmujący je dotychczas Krystian Werecki, radny powiatu świdnickiego i przewodniczący miejskich struktur Nowej Lewicy, objął funkcję dyrektora Wydziału Gospodarki Odpadami w świdnickim magistracie.

/mn/

Poprzedni artykułZaginęła kotka
Następny artykułElektryczne autobusy dotarły do Świdnicy [FOTO]