Strona główna Wydarzenia Badanie Holtera

Badanie Holtera

0
Badanie Holtera jest to bardzo dokładne całodobowe badanie serca. Jest bardzo bezpieczne i bezbolesne, więc można je wykonywać także u dzieci.
Jak przebiega takie badanie?
Najpierw specjalista przygotowuje skórę wokół serca na przyklejenie elektrod, czyli odtłuszcza ją, aby elektrody się dobrze trzymały. Elektrody połączone są ze specjalnym aparatem.

Aparat jest wykonany tak, aby nie przeszkadzał w codziennych czynnościach. Jest mały i przymocowany do paska w talii. Aby uruchomić badanie wystarczy nacisnąć przycisk a aparat sam rozpocznie monitorowanie serca. Podczas wykonywania badania Holtera należy prowadzić notatki, w których zapisywane będą konkretne czynności oraz momenty, w których odczuwamy nieprawidłową pracę serca. Trzeba pamiętać, o tym, że aparat nie może zostać zamoczony. W przypadku odklejenia się elektrod wystarczy przykleić je z powrotem na miejsce.

Ciśnieniowe badanie Holtera- Badanie to zajmuje się pomiarem wartości ciśnienia, również całodobowo. Holter ciśnieniowy zazwyczaj stosuje się, gdy chcemy sprawdzić czy leczenie, które stosujemy jest skuteczne. Badanie przebiega podobnie, jednak aparat włącza się co 15-30 minut w ciągu dnia natomiast w nocy co 30-60 minut. Jeśli pacjent nagle odczuje jakieś dolegliwości może włączyć „pomiar na żądanie. Po zakończeniu badania aparat podłącza się do komputera i wyczytuje wyniki.

Badanie Holtera nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, jest bardzo bezpieczne, można przeprowadzić je w każdym wieku. Dobrze opisać wyniki  może tylko lekarz specjalista, dlatego nie warto brać tego na własną rękę. Bez wychodzenia z domu można wykonać badania Holter EKG z Holter Help.

Badanie Holtera i wykrywanie arytmii
Arytmia serca występuje jedynie okresowo (ma charakter napadowy), aby ją zdiagnozować trzeba wykryć ją podczas badania.

Arytmia tak jak wiele innych chorób kardiologicznych często ma podłoże psychiczne. Może być ona spowodowana dużym stresem. Na nieregularną pracę serca skarży się wiele kobiet w ciąży, ponieważ praca serca kobiety jest wtedy większa aż o 25%. Jednak tą dolegliwość można bezpiecznie wyleczyć.

Arytmia może mieć wiele różnych przyczyn, gdy odczuwamy tą dolegliwość powinniśmy od razu udać się do lekarza, ponieważ arytmia jest tylko objawem być może groźnej choroby.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWszywka alkoholowa we Wrocławiu – zaszycie na miarę trzeźwości
Następny artykułDuże zainteresowanie mikropożyczkami. Ruszył nabór w Powiatowym Urzędzie Pracy