Strona główna 0_Slider Wycieczka organizowana przez świdnickie biuro podróży wróciła do Polski rządowym „Lotem do...

Wycieczka organizowana przez świdnickie biuro podróży wróciła do Polski rządowym „Lotem do domu”

0

30 tysięcy Polaków znajdujących się poza granicami kraju zgłosiło się z prośbą o pomoc w zorganizowaniu powrotu do Polski. Z rządowej pomocy skorzystała także kilkunastoosobowa grupa, która przebywała na Malcie, na wycieczce zorganizowanej przez jedno ze świdnickich biur podróży. Wszyscy wrócili już do kraju, nie mają symptomów zakażenia, jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami zostali skierowani na kwarantannę domową.

fot. Główny Inspektorat Sanitarny

Od niedzieli, 15 marca zawieszone są międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. To element działań podjętych w ramach ogłoszonego na terenie Polski stanu zagrożenia epidemicznego. Dla Polaków, którzy wobec wstrzymania lotów komercyjnych i ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, rząd RP uruchomił specjalną akcję #LotDoDomu. W ramach tej inicjatywy udostępnione zostały trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą: dotychczasowe czartery, specjalne czartery LOT oraz loty według specjalnego zapotrzebowania. We współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT prowadzona jest optymalizacja rejsów czarterowych, tak aby najskuteczniej umożliwić Polakom pozostającym za granicą powrót do kraju.

Według informacji przekazanych w poniedziałek przez wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza, z prośbą o pomoc w powrocie do kraju zwróciło się już 30 tys. osób. – W tym momencie poza granicami Polski może się znajdować nawet do kilkuset tysięcy naszych obywateli, duża część z tej grupy wraca do kraju innymi środkami lokomocji, z Niemiec czy z sąsiednich krajów Polacy mogą wracać na kołach, autobusami. Są też takie grupy, które wykupiły wycieczki lotami czarterowymi. Przypomnę, że loty czarterowe mogą lądować z obywatelami polskimi na lotniskach w Polsce – mówił Przydacz w Polskim Radiu.

Z rządowej akcji #LotDoDomu skorzystali także uczestnicy wycieczki na Maltę, zorganizowanej przez jedno ze świdnickich biur podróży, a rozpoczętej jeszcze przed pojawieniem się pierwszych sygnałów o zagrożeniu epidemią koronawirusa. Jak udało się nam ustalić, w wyjeździe wzięło udziało 12 osób z różnych miast Dolnego Śląska. Ich powrót do Polski odbył się bezproblemowo, w kraju wylądowali w niedzielę. Na lotnisku sprawdzono im temperaturę, zebrano od nich informacje dotyczące pobytu, a następnie umieszczono w kwarantannie domowej.

Przypominamy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię dla obywateli, gdzie uzyskać można szczegółowe informacje dotyczące powrotu do Polski: +48 22 523 8880.

/mn/

Poprzedni artykułNie żyje Ewa Unger
Następny artykułUszyją maseczki ochronne dla szpitala. Odzew ogromny