Strona główna Wydarzenia Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpiecznym holowaniu auta – doradza firma z...

Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpiecznym holowaniu auta – doradza firma z Krakowa

0

Awaria samochodu (zwłaszcza na środku ruchliwej drogi) to nic przyjemnego. Jednak każdy kierowca powinien być na takie sytuacje przygotowany. Warto zawczasu zapoznać się z prawnymi aspektami holowania samochodów, a także pomyśleć o nawiązaniu współpracy z firmą oferującą pomoc drogową. Im więcej będziemy wiedzieć, tym większe prawdopodobieństwo, że wyjdziemy z kłopotliwej sytuacji bez stresu. 

Kiedy odholować samochód?
Jeżeli mamy problem z wynajmem lawety (takie sytuacje zdarzają się niekiedy w niektóre dni świąteczne i w weekendy) zdecydowanie szybciej przyjdzie nam odholować nasze auto. Powinniśmy jednak wiedzieć, czy możemy to zrobić (w przypadku niektórych pojazdów jest to niemożliwe), a także jak zrobić to zgodnie z prawem. Awaria samochodu to wystarczająca niespodzianka, nie potrzebujemy dodatkowego mandatu.

Żeby auto nadawało się do holowania musi mieć przede wszystkim sprawny układ hamulcowy i kierowniczy (jeżeli nie spełnia tych warunków, nie ma niestety innego wyjścia – musimy poczekać na pomoc drogową). Dodatkowo znaczenie ma to, gdzie zepsuł się nasz samochód. Jeżeli miało to miejsce na autostradzie – samodzielnie nie możemy go holować. Może to zrobić jedynie pomoc drogowa (a i ona jest tu ograniczona, bo holowanie jest możliwe tylko do najbliższego zjazdu). Takie ograniczenia wynikają z kwestii bezpieczeństwa  – podpowiada Marek z firmy Karambol – Pomoc Drogowa Kraków

Jakimi zasadami należy się kierować podczas holowania pojazdu?
Każdy kierowca powinien wiedzieć, że za kierownicą holowanego samochodu powinna siedzieć osoba posiadająca prawo jazdy. Musi mieć ona stały kontakt z prowadzącym pojazd holujący. Do holowania auta będzie nam potrzebna linka holownicza. Warto zawczasu zaopatrzyć się w taką, która jest oznakowana białymi i czerwonymi pasami na przemian. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie żółtych lub czerwonych chorągiewek. Są one potrzebne, gdyż inny użytkownicy ruchu drogowego muszą dokładnie widzieć, że holujemy pojazd.

Niezmiernie ważne jest, żeby zachować odpowiednią odległość pomiędzy pojazdem holującym i holowanym. Według obowiązujących przepisów wynosi ona od czterech do sześciu metrów w przypadku połączenia giętkiego (linka holownicza), a także maksymalnie trzy metry, kiedy wykorzystujemy połączenie sztywne.

Jak holować auto na terenie zabudowanym i poza nim?
Kiedy holujemy samochód, powinniśmy unikać ruchliwych ulic, a także zachować szczególną ostrożność na obszarach miejskich. Przepisy wymagają od nas, że na obszarach zabudowanych prędkość auta holującego i holowanego nie może przekraczać trzydziestu kilometrów na godzinę. Kiedy wyjedziemy poza miasto, możemy nieco przyspieszyć – dozwolona prędkość to w tym przypadku sześćdziesiąt kilometrów na godzinę.

Niezależnie po jakim terenie się poruszamy, pamiętajmy, że nasze pojazdy muszą być dobrze oznakowane. Oprócz widocznej linki holowniczej będzie nam potrzebny również trójkąt ostrzegawczy.

Dlaczego przyda się nam dobra firma specjalizująca się w pomocy drogowej?
Najgorsze co możemy zrobić, kiedy zepsuje się nam samochód to dać się ponieść nerwom. Niestety często tak się dzieje. Zwłaszcza kiedy nie współpracujemy z dobrą firmą świadczącą usługi pomocy drogowej. Taka współpraca to dla wielu kierowców prawdziwy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli zepsuje się nam samochód i nie będziemy w stanie go odholować nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na pomoc. Z im lepszą firmą zaczniemy współpracować, tym czas oczekiwania będzie krótszy. Pamiętajmy, że nie mamy wpływu na to, czy i kiedy przytrafią się nam kłopoty na drodze. Mamy natomiast duży wpływ na to czy będziemy na takie sytuacje przygotowani.

Dobre firmy specjalizujące się w pomocy drogowej mogą przysłać do nas pracownika, który zajmie się usterką na miejscu (taka usługa to wielka oszczędność czasu i pieniędzy) lub (gdy szybka naprawa nie będzie możliwa) zaoferuje nam bezpieczne holowanie na lawecie. Wiele firm oferuje swoim klientom możliwość wypożyczenia samochodu zastępczego, dzięki czemu nie muszą oni przerywać swojej podróży.

Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość i jakość oferowanych usług, ale też na obszar, w którym działa dana firma (im jest on szerszy, tym lepiej).

——
Szukasz pracy w Świdnicy? Sprawdź najnowsze oferty pracy na https://megapraca.pl/praca-swidnica

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDla kogo 1% podatku? Wesprzyj działania na rzecz niepełnosprawnych
Następny artykułGrali w Legnicy i we Wrocławiu