Strona główna 0_Slider Wszystkie imprezy masowe odwołane, na granicach działają punkty sanitarne. Premier: rozważamy wprowadzenie...

Wszystkie imprezy masowe odwołane, na granicach działają punkty sanitarne. Premier: rozważamy wprowadzenie kolejnych środków

11

Do osiemnastu wzrosła w Polsce liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. – Musimy zmieniać swoje nawyki i unikać dużych grup ludzi. Dlatego odwołujemy wszystkie imprezy masowe – stwierdził szef rządu.

O najnowszych krokach rządu poinformowano podczas konferencji prasowej (fot. KPRM)

Koronawirus i epidemia, która się rozszerza, to realne i globalne zagrożenie. W Hiszpanii w ciągu jednej doby odnotowano 400 przypadków. Setki zachorowań w Niemczech i Francji. Całe Włochy zostały objęte czerwoną strefą. Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje podjęcie radykalnych działań, dlatego w poczuciu odpowiedzialności chcemy podejmować jak najwięcej działań typu „zapobiegać niż leczyć”. W poczuciu odpowiedzialności za państwo chcemy podjąć działania odpowiednio wcześniej – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Morawiecki. – Z naszych analiz wynika, że wirus nie ustąpi, jest w fazie ofensywnej, nastąpią przyrosty liczby zachorowań. Analizy Głównego Inspektoratu Sanitarnego wskazują, że może być istotny przyrost zachorowań. Kształt krzywej wzrostu zachorowań zależy od naszych zachowań, czy będziemy stosowali się do apeli epidemiologów, ekspertów – dodał Morawiecki.

Na spotkaniu rządowego zespołu kryzysowego zapadła decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Ich definicja znajduje się ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, w art. 3. Wszystkim ich organizatorom przekażemy wkrótce szczegółowe informacje – zapowiedział premier. Zgodnie z ustawą, przez „imprezę masową” należy rozumieć imprezę masową artystyczno-rozrywkową, masową imprezę sportową, w tym mecz piłki nożnej, za wyjątkiem imprez: a) organizowanych w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub winnych podobnych obiektach, b)organizowanych w szkołach i placówkach oświatowych przez zarządzających tymi szkołami i placówkami, c) organizowanych w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, d) sportowych organizowanych dla sportowców niepełnosprawnych, e) sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępnym i nieodpłatnym, organizowanych na terenie otwartym, f) zamkniętych organizowanych przez pracodawców dla ich pracowników.

Już w poniedziałek poinformowano, że zgodnie z rekomendacją Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na terenie województwa dolnośląskiego, jak i na terenie całej Polski, imprezy masowe na zamkniętym terenie powyżej 1000 będą odwoływane zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych. GIS zaapelował także do samych mieszkańców o unikanie uczestnictwa w imprezach masowych. Z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej zaapelowała do samorządowców o zwracanie szczególnej uwagi na domy i kluby „Senior+” oraz ich podopiecznych, a także uczulanie personelu placówek na kwestie związane z higieną i bezpieczeństwem zgodne z wytycznymi GIS i Ministerstwa Zdrowia.

Podczas wtorkowej konferencji głos zabrali także ministrowie rządu, w tym szef resortu edukacji. – Dyrektorzy [placówek oświatowych – red.] mają obserwować sytuację w najbliższym otoczeniu i w zależności od tego podejmować ewentualnie decyzję o zawieszeniu zajęć. Przypominamy dyrektorom o zachowaniu podstawowych warunków higieny. W każdej szkole powinno być mydło i środki czystości, by spełniać zalecenia ministerstwa zdrowia i GIS – stwierdził minister Dariusz Piontkowski. Z kolei wicepremier Jarosław Gowin, stojący na czele resortu nauki i szkolnictwa wyższego, poinformował, że dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia ani wśród studentów, ani wśród naukowców. – Już tydzień temu wydałem zalecenie władzom uczelni, by zawiesić współpracę międzynarodowe, udział polskich naukowców w konferencjach zagranicznych. Dzisiaj chciałbym tę rekomendację powtórzyć, jednocześnie apelując do władz uczelni, żeby rozważyły możliwość odwołania imprez kulturalnych i sportowych na uczelniach. Bierzmy pod uwagę możliwość czasowego zawieszenia zajęć na uczelniach – mówił Gowin.

O sytuacji na granicach Polski informował szef MSWiA. – Od wczoraj funkcjonują graniczne punkty kontroli sanitarnej. Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Osoby, które poddawane sa procedurom współpracują z funkcjonariuszami. Kilka osób przewieziono do szpitali z podwyższoną temperaturą. Cała granica wschodnia, czyli polsko-ukraińska, polsko-białoruska, polsko-rosyjska, w 100 proc. wszyscy przekraczający granicę będą poddani procedurom sanitarnym. Punkty kontroli zostaną otwarte na granicy polsko-litewskiej, również punkty będą rozciągnięte na całość granicy polsko-niemieckiej. Całość granic Polski będzie zabezpieczona w dniu dzisiejszym. Mamy również kontrole sanitarne w odniesieniu do pasażerów promów i pociągów dalekobieżnych – zadeklarował minister Mariusz Kamiński.

Główny Inspektor Sanitarny apeluje
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce i w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne, służby sanitarne apelują o przestrzeganie zaleceń i stosowanie się do wytycznych w zakresie kwarantanny i zasad higieny. – Rekomendujemy unikanie uczestniczenia w imprezach masowych oraz zaniechania podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa – przypominają przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami. Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590 – dodają.

/mn/

Poprzedni artykułJak ciekawie wykorzystać kwiaty sztuczne?
Następny artykuł„SwapDays – Dni Wymiany” z okazji Dnia Kobiet