Strona główna 0_Slider Specjalne godziny na zakupy dla seniorów, przerwy na dezynfekcję. Sieci handlowe w...

Specjalne godziny na zakupy dla seniorów, przerwy na dezynfekcję. Sieci handlowe w czasie epidemii

1

Sieci handlowe wprowadzają kolejne zmiany w funkcjonowaniu marketów. Oprócz dotychczasowych limitów dotyczących maksymalnej liczby klientów przebywających równocześnie na terenie sklepu, w kilku przypadkach zdecydowano się na skrócenie godzin pracy, wprowadzenie dodatkowych środków ochronnych dla pracowników, czy też przerw na dezynfekcję marketu. Jedna z sieci postanowiła też zorganizować specjalne godziny zakupowe dla seniorów i osób z grupy podwyższonego ryzyka.

W związku z aktualną sytuacją Biedronka zmieniła godziny pracy sklepów w całym kraju – co do zasady placówki będą otwarte dla klientów od godz. 8.00 do 20.00 (godziny mogą być inne dla pojedynczych sklepów). Klientom udostępnione zostaną także podajniki z płynem dezynfekującym w strefie wejścia oraz nawilżane chusteczki przy kasach. W marketach sieci wprowadzono również przerwę techniczną trwającą od godziny 13.30 do 14.30 (każdy ze sklepów może wprowadzić inną godzinę przerwy). To efekt przejścia na pracę rotacyjną w sklepach – pracownicy zostaną podzieleni na dwie grupy, które w cyklu tygodniowym będą na zmianę wykonywać pracę w sklepie albo pozostaną w domu. W trakcie przerwy następować będzie przekazanie sklepu między załogami.

Na tym nie koniec. – Obecnie najważniejsze jest zapewnienie seniorom pomocy w codziennych czynnościach tak, by unikali zatłoczonych miejsc. Jednak nie każda osoba starsza ma rodzinę, która wesprze ją np. w zrobieniu zakupów. Dlatego Biedronka włącza się w te działania. Od wtorku, 24 marca, w sklepach sieci zostaną umieszczone specjalne skrzynki i gotowe do wypełnienia proste formularze. Każdy senior, który potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów, a także każda osoba gotowa pomagać, może wypełnić taki formularz i zostawić w skrzynce. Obie grupy mogą też się zgłosić za pośrednictwem Biura Obsługi Klienta sieci Biedronka dzwoniąc pod numer 22 205 33 00. Wolontariusze mogą się także zarejestrować poprzez formularz na www.biedronka.pl. W ten sposób Biedronka stanie się łącznikiem między potrzebującymi seniorami i osobami, które mieszkają w ich sąsiedztwie i chcą nieść pomoc. Sieć planuje również współpracę z innymi organizacjami, które są gotowe pomagać seniorom w zakupach, tak by jak najwięcej osób miało zapewnioną tę możliwość – informują przedstawiciele sieci. Dodatkowo, osoby starsze w pierwszej godzinie funkcjonowania sklepu, będą mogły wejść do niego jako pierwsze. Wszystko po to, by przebywały w sklepie jak najkrócej i były przez to jak najmniej narażone na zachorowanie. Biedronka wzmacnia też zalecenia dotyczące priorytetowej obsługi seniorów przy kasie – na prośbę seniora pozostali klienci będą proszeni o przepuszczenie osoby starszej w kolejce.

Na zmianę godzin pracy zdecydowano się także w przypadku sklepów sieci Lidl – markety będą czynne od godz. 7.00 do 21.00. Wśród innych działań podjętych przez sieć znalazły się: montaż przezroczystych osłon z pleksi w strefie kas, mających na celu oddzielenie kasjerów od klientów, a także wprowadzenie przerw technicznych na czas dezynfekcji sklepu. W każdym ze sklepów do dyspozycji klientów mają być środki do odkażania i płyny antybakteryjne.

Podobnie jak pozostałe sieci, w sklepach Netto zdecydowano się na wdrożenie procedur zapobiegawczych – regularnie odkażane są wózki i koszyki sklepowe, kasy i taśmy kasowe, a także terminale płatnicze.

Z kolei sieć Tesco poinformowała o wprowadzeniu specjalnych godzin na zakupy dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, w szczególności dla osób starszych. Akcja rozpoczyna się już we wtorek i będzie prowadzona codziennie we wszystkich sklepach sieci handlowej w Polsce w godzinach 9-10. Akcja jest apelem do wszystkich klientów, a jej celem jest umożliwienie osobom starszym szybkie i sprawne zrobienie najpilniejszych zakupów. Dzięki temu będą mogli szybciej wrócić do domu i będą mniej narażeni na zarażenie koronawirusem. W trakcie specjalnych godzin sklepy Tesco pozostaną otwarte dla wszystkich klientów, ale sieć handlowa prosi swoich pozostałych klientów o zrozumienie i ustępowanie pierwszeństwa osobom starszym w wyznaczonym czasie.

/opr. mn/

Poprzedni artykułKolejne 8 potwierdzonych zakażeń Polsce, dwa na Dolnym Śląsku
Następny artykułKolejne dary: Kombinezony ochronne dla świdnickiego personelu medycznego, darmowe ozonowanie