Strona główna Wydarzenia Świdnica Skrócone godziny pracy i pojemniki na zostawianie dokumentów. Zmiany w ZUS z...

Skrócone godziny pracy i pojemniki na zostawianie dokumentów. Zmiany w ZUS z powodu koronawirusa

0

W związku z istniejącym potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem, w myśl zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, dla bezpieczeństwa klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i pracownikówwe wszystkich placówkach są wystawione specjalne pojemniki/skrzynki, w których można zostawić dokumenty i wnioski bez potrzeby bezpośredniego kontaktu z innymi osobami.

Jak informuje Iwona Kowalska-Matis, rzecznik dolnośląskiego ZUS, w dwa najbliższe poniedziałki (16 i 23 marca) obsługa w placówkach ZUS będzie skrócona do godz. 15.00.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca się też do swoich klientów z prośbą o ograniczenie wizyt w placówkach ZUS w całym kraju. W przypadku potrzeby kontaktu można skorzystać z informacji telefonicznej, wysłać maila lub skorzystać z portalu PUE ZUS.  W przypadku potrzeby kontaktu można korzystać z informacji telefonicznejtel. 22 560 16 00. Można korzystać również z kontaktu mailowego. Adres e-mail do zapytań ogólnych [email protected]  

Klienci, którzy mają indywidualne konto na platformie PUE ZUS mogą większość swoich spraw załatwić za pośrednictwem tego konta. Pozostałych klientów zachęcamy do zakładania kont gdyż możliwość kontaktowania się z Zakładem bez wychodzenia z domu jest teraz szczególnie przydatna. Swoje indywidualne konto można założyć samodzielnie gdyż jest to bardzo proste i nie zabiera wiele czasu. Najlepiej zrobić to przez swój profil zaufany gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS żeby potwierdzić swoją tożsamość. Taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna gdyż po aktywacji konta uzyskuje się dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym (np. zwolnieniami lekarskimi) – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu, jeśli ma się konto w np. banku, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego (ich listę znajduje się na stronie profilu zaufanego), lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Profil zaufany jest to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w Internecie.

/ZUS, opr. mn/

Poprzedni artykułBiesiada alkoholowa na dworcu, pijana nieletnia na torach i pożar na Leśnej. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułFundacja Krzyżowa apeluje o wsparcie finansowe z powodu epidemii. „Pierwszy raz od 30 lat nasz ośrodek będzie pusty”