Strona główna 0_Slider Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Przywrócone kontrole na wszystkich granicach, zawieszone połączenia...

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Przywrócone kontrole na wszystkich granicach, zawieszone połączenia międzynarodowe

0

Przywrócenie kontroli na granicach, kwarantanna dla wszystkich wjeżdżających do kraju, zakaz wjazdu – poza szczególnymi przypadkami – dla cudzoziemców, zawieszenie międzynarodowych lotów oraz połączeń kolejowych, ograniczenie działalności galerii handlowych, wprowadzenie zakazu zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, zamknięcie restauracji, pubów, barów,  siłowni, basenów, klubów tanecznych, klubów fitness, muzeów, bibliotek i kin. – Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Zamykamy drzwi przed pandemią i w ten sposób chronimy polskich obywateli – ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

  • Od niedzieli, 15 marca tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna na okres 10 dni.
  • Polacy powracający do kraju będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę domową.
  • Krajowy transport autobusowy, kolejowy i lotniczy działa normalnie.
  • Od północy z piątku na sobotę ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Sklepy spożywcze (również w galeriach), drogerie i apteki pozostają otwarte. Otwarte pozostają również banki i placówki finansowe.
  • Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić działalność tylko na wynos i na dowóz.

Dyrektor generalny WHO ogłosił stan pandemii. To pierwszy raz od 11 lat, który jednoznacznie pokazuje jak groźna jest sytuacja. Naszym zadaniem jest powstrzymanie takiego tempa przyrostu jak u naszych sąsiadów. W obliczu pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Jesteśmy zobowiązani do tego, aby bezpieczeństwo Polaków było utrzymane. Potrzebne jest odpowiedzialne działanie, które może zminimalizować skutki tej pandemii – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Podejmujemy bardzo konkretne działania. Tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna – od 15 marca na 10 dni. Osoby powracające z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową. W nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Samochodowy ruch dla Polaków wracających do Polski będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej. Utrzymamy czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do Ojczyzny. Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy pozostaje bez zmian – wyliczył szef rządu.

Z piątku na sobotę ograniczamy działalność galerii handlowych, w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki drogerie czy pralnie. Zdecydowaliśmy o tymczasowym zawieszeniu działania innych sklepów w galeriach, by nie generować dodatkowego ruchu. Poza galeriami handlowymi ograniczenie nie obowiązuje. Wszystkie sklepy, placówki finansowe czy punkty usługowe funkcjonują normalnie. Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić tylko działalność na dowóz i na wynos – dodał premier.

Przyjmujemy środki bezpieczeństwa polegające na ograniczeniu zgromadzeń zbiorowych do liczby 50 osób. To ograniczenie ma charakter powszechny: dotyczy tych wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić. Wszystkie te restrykcje dotyczą uroczystości publicznych, manifestacji, marszy, uroczystości religijnych. Msze święte w Polsce będą transmitowane w telewizji i w internecie – wymieniał Morawiecki.

Wprowadzimy znaczące ograniczenia przechodzenia przez granicę dla cudzoziemców. Ten wirus przyszedł do nas z zewnątrz, dlatego podejmujemy decyzję: jeżeli nie jesteś obywatelem naszego kraju, to nie jest czas na wycieczki – granica jest zamknięta. Odstępstwa będą dotyczyły osób, które tu legalnie przebywają i pracują – będą mogły wrócić do swojego miejsca pobytu i pracy, ale pod warunkiem 14 dniowej kwarantanny – wyjaśniał Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Dotychczas w całej Polsce odnotowano 68 przypadków zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła. W związku z podejrzeniem zakażenia hospitalizowano 521 osób, 3151 objęto kwarantanną, a pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 17784 osób.

  • Rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego – pobierz.
  • Rozporządzenie w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną – pobierz.
  • Rozporządzenie w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych – pobierz.

/mn/

fot. KGP