Strona główna 0_Slider Rząd wprowadza kolejne obostrzenia. Zakaz wychodzenia z domów i zgromadzeń powyżej 2...

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia. Zakaz wychodzenia z domów i zgromadzeń powyżej 2 osób

24

Zakaz wychodzenia z domów bez wyraźnej życiowej potrzeby, dalsze ograniczenia w komunikacji, a także wprowadzenie zakazu zgromadzeń powyżej dwóch osób – to kolejne obostrzenia wprowadzone przez rząd w walce z epidemią koronawirusa. Nowe przepisy i zakazy obowiązywać będą do 11 kwietnia.

Opustoszały Rynek w Świdnicy

Kolejne obostrzenia są konieczne, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Widzimy, że jest to niezbędne. Siła gospodarcza państw to za mało. Musi być dobra organizacja i społeczne zrozumienie zasad, by zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, zaznaczając, że chociaż przyrost zakażeń w Polsce jest mniejszy od spodziewanego, to „nie powinno to nas usypiać i nie może to nas uspokajać”. – Jesteśmy zaniepokojeni i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków i ograniczenia fali epidemii – dodał.

Wirus krępuje nasze życia, ale musimy ograniczać je do niezbędnego minimum. Według rozporządzenia nie powinny poruszać się razem więcej niż dwie osoby – wskazał szef rządu. Zakaz ten nie będzie dotyczył spotkań z członkami rodziny lub pomocy najbliższym. – Policja będzie pilnować przestrzegania i oceniać, czy ktoś idzie na spacer, czy to konieczne wyjście do sklepu. Za złamanie przepisów grozi 5 tysięcy złotych kary – tłumaczył minister Łukasz Szumowski.

Jak wyjaśniał szef resortu zdrowia, w przypadku zakazu wychodzenia z domów istnieć będą wyjątki dotyczące przemieszczania się do pracy, czy też w celu wykonania zakupów w sklepie lub aptece. – W tym rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę pilnymi sytuacjami. Oczywiście rozumiemy takie rzeczy jak wychodzenie z psem, ale prosimy o brak gromadzenia się w parkach czy placach zabaw – mówił Szumowski. Jak informują służby Kancelarii Premiera, „nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostajesz w stałym pożyciu”. W obrzędach liturgicznych, pogrzebach, mszach itd. będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób – z wyłączeniem osób sprawujących te obrzędy.

Ograniczenia zostaną wprowadzone także w przypadku komunikacji miejskiej – dozwoloną liczbą osób mogących przebywać w pojeździe będzie wynosić tyle, co połowa miejsc siedzących.

Nowe przepisy nie wpłyną na termin organizacji wyborów prezydenckich. W dalszym ciągu obowiązywać będą dotychczasowe przepisy dotyczące ograniczenia działalności galerii handlowych, lokali gastronomicznych i instytucji kultury.

/mn/

Poprzedni artykułWynajęli domek i urządzili plantację [FOTO]
Następny artykułTrzy osoby chore, 49 w kwarantannie. Najnowsze dane dla powiatu świdnickiego