Strona główna 0_Slider Prezydent Świdnicy rezygnuje z wycinki drzew w Parku Młodzieżowym. Powód: huragany i...

Prezydent Świdnicy rezygnuje z wycinki drzew w Parku Młodzieżowym. Powód: huragany i arboryści

8

Nie będzie wycinki 25% drzew w Parku Młodzieżowym w Świdnicy. O zmianę skali planowanych cięć od wielu miesięcy walczyła grupa świdniczan, wspierana przez Federację Arborystów Polskich. Prezydent Beata Moskal-Słaniewska złożyła wniosek o umorzenie postępowań. Jako powód wskazała m.in. szkody poczynione przez trzy huragany.

Park Młodzieżowy w Świdnicy jest ostatnim, który nie został objęty w ostatnich latach zmianami. Miasto informowało we wrześniu o pozyskaniu dotacji na rewitalizację, która miała objąć 11 hektarów powierzchni, a wartość prac szacowano na blisko 10 milionów złotych, w tym ponad 7 mln dotacji. – Zachowany ma zostać leśny charakter parku, pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów. W planach jest również utworzenie polany wypoczynkowej – wyjaśniała we wrześniu 2019 roku Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Okazało się, że z 2 500 drzew do usunięcia przewidziano 1/4, a wliczając także samosiejki 1/3, co wzbudziło protest części świdniczan, wskazujących, że taka skala wycinki zrujnuje leśny charakter parku. Do dyskusji włączyła się Federacja Arborystów Polskich, która zdecydowała się w procesie administracyjnym wystąpić na prawach strony i oprotestowała złożone przez miasto do konserwatora zabytków wnioski (ze względu na zabytkowy charakter parku decyzja leżała w gestii wojewódzkiego konserwatora zabytków). Sprawa dotarła do ministerstwa kultury.

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że Prezydent Miasta Świdnicy, złożyła wnioski z dnia 02-03-2020 roku, o:
1. uchylenie dwóch decyzji administracyjnych, z dnia 02.12.2019 roku:
· Nr 1514/20191
· Nr 1515/2019
wydanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu Delegaturę w Wałbrzychu, zezwalających Gminie Miasto Świdnica na prowadzenie prac konserwatorskich w obrębie drzew i krzewów w obszarze parku Młodzieżowego w Świdnicy (wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A/4773/705/W1), od których Stowarzyszenie Federacji Arborystów Polskich (działająca, jako podmiot na prawach strony), wniosła (do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), odwołana z dnia 09.12.2019 roku.
2. umorzenie w całości prowadzonych postępowań administracyjnych, dotyczących wydania (ww.) pozwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich/restauratorskich na nieruchomości lub jej części będącej wpisanym do rejestru parkiem, ogrodem lub inną formą zaprojektowanej zieleni w obszarze parku Młodzieżowego w Świdnicy. Bardzo dziękuje dr inż. Edyta Rosłon oraz dr inż. hab. Przemysław Bąbelewski prof. U.P. we Wrocławiu za wspólne dzianie w celu wstrzymania wycinki wnioskowanych do usunięcia 1010 drzew – poinformował na portalu społecznościowym Andrzej Jarema Rabiński z Federacji Arborystów Polskich.
Skutki ostatnich wichur w parku Młodzieżowym
Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska wskazała, że podstawą wniosku o umorzenie postępowań jest „zmiana stanu faktycznego”, do którego miały doprowadzić orkan Sabina, huragan Denis oraz wichura Julia, które powaliły część drzew. Powołała się także na audyt przeprowadzony przez Piotra Redę, który wykazał, że wycinki wymaga znacznie mniej drzew niż miasto podało we wnioskach do konserwatora zabytków. Audyt – jak pisze w uzasadnieniu Beata Moskal-Słaniewska, skierowany był m.in. na postulaty Federacji Arborystów Polskich. Prezydent ani jednym słowem nie wspomniała o stronie społecznej, która przez kilka miesięcy postulowała o wycofanie się z tak dużej wycinki drzew.
Prezydent Beata Moskal-Słaniewska w piśmie do ministra kultury informuje, że gmina po ustaleniu stanu faktycznego wystąpi z nowym wnioskiem.
Tymczasem w parku mają zostać przeprowadzone prace pielęgnacyjne. Przetarg na ich wykonanie wygrało konsorcjum dwóch firm ze Świebodzic i Świdnicy, „Ogrody” Grzegorza Szmidla oraz Firma Handlowo-Usługowa „Brzozowski” Wojciech Brzozowski, oferując cenę 1 077 742, 80 zł. Od momentu podpisania umowy prace mają potrwać 18 tygodni.
/asz/
Poprzedni artykułTego nie możesz pominąć, jeśli jesteś właścicielem lub najemcą busa
Następny artykułŚwidniccy harcerze z rodzinami szyją maseczki