Nie będzie wycinki 25% drzew w Parku Młodzieżowym w Świdnicy. O zmianę skali planowanych cięć od wielu miesięcy walczyła grupa świdniczan, wspierana przez Federację Arborystów Polskich. Prezydent Beata Moskal-Słaniewska złożyła wniosek o umorzenie postępowań. Jako powód wskazała m.in. szkody poczynione przez trzy huragany.
Park Młodzieżowy w Świdnicy jest ostatnim, który nie został objęty w ostatnich latach zmianami. Miasto informowało we wrześniu o pozyskaniu dotacji na rewitalizację, która miała objąć 11 hektarów powierzchni, a wartość prac szacowano na blisko 10 milionów złotych, w tym ponad 7 mln dotacji. – Zachowany ma zostać leśny charakter parku, pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów. W planach jest również utworzenie polany wypoczynkowej – wyjaśniała we wrześniu 2019 roku Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu. Okazało się, że z 2 500 drzew do usunięcia przewidziano 1/4, a wliczając także samosiejki 1/3, co wzbudziło protest części świdniczan, wskazujących, że taka skala wycinki zrujnuje leśny charakter parku. Do dyskusji włączyła się Federacja Arborystów Polskich, która zdecydowała się w procesie administracyjnym wystąpić na prawach strony i oprotestowała złożone przez miasto do konserwatora zabytków wnioski (ze względu na zabytkowy charakter parku decyzja leżała w gestii wojewódzkiego konserwatora zabytków). Sprawa dotarła do ministerstwa kultury.
1. uchylenie dwóch decyzji administracyjnych, z dnia 02.12.2019 roku:
· Nr 1514/20191
· Nr 1515/2019
wydanych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu Delegaturę w Wałbrzychu, zezwalających Gminie Miasto Świdnica na prowadzenie prac konserwatorskich w obrębie drzew i krzewów w obszarze parku Młodzieżowego w Świdnicy (wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A/4773/705/W1), od których Stowarzyszenie Federacji Arborystów Polskich (działająca, jako podmiot na prawach strony), wniosła (do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), odwołana z dnia 09.12.2019 roku.