Strona główna Temat dnia Ponad 50 mieszkańców powiatu świdnickiego objętych kwarantanną

Ponad 50 mieszkańców powiatu świdnickiego objętych kwarantanną

0

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy przedstawiła najnowsze informacje dotyczące działań podjętych na terenie powiatu świdnickiego w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Jak informuje dr n. med. Ireneusz Skawina, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy, kwarantanną domową objętych zostało 52 mieszkańców powiatu, a 44 osoby pozostają pod nadzorem epidemiologicznym. W szpitalach nie przebywa żaden mieszkaniec powiatu z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego (stan na 12.03.2020, godz. 14):

  • liczba potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS-CoV-2 – 7 osób,
  • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania – 46.
  • liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją – 158,
  • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 772.

Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Takie osoby przebywają w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie – liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno im wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sam nie ma objawów. Osoby objętej kwarantanną nikt nie może odwiedzać. Jeśli taka osoba poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Objęcie nadzorem epidemiologicznym dotyczy osób, które przykładowo pracowały w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, był w tej samej przestrzeni. Czyli w takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.

Zgodnie z informacjami resortu zdrowia, dotychczas w całej Polsce potwierdzono 51 przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna osoba zmarła.

/mn/

Poprzedni artykułNapaść na pracownika świdnickiej restauracji [VIDEO]
Następny artykułKoronawirus w Polsce. Sanepid przypomina zalecenia dla sklepów i klientów