Strona główna Wydarzenia Świdnica Koronawirus w Polsce. Sanepid przypomina zalecenia dla sklepów i klientów

Koronawirus w Polsce. Sanepid przypomina zalecenia dla sklepów i klientów

0

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy dementuje pojawiające się wśród mieszkańców plotki dotyczące rzekomych planów zamykania zlokalizowanych na terenie powiatu sklepów spożywczych, w tym sklepów wielkopowierzchniowych, w ramach walki z koronawirusem. Służby sanitarno-epidemiologiczne przygotowały garść porad dla klientów oraz właścicieli sklepów.

Zgodnie z rekomendacją Głównego Inspektora Sanitarnego w obiektach handlowych należy:

 1. Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
 2. Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych.
 3. Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów handlowych wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
 4. Upewnić się, że osoby przebywające w obiektach handlowych mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
 5. Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
 6. Wywiesić w widocznym miejscu informacje jak skutecznie myć ręce.
 7. Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu bhp.
 8. Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
 9. Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku, ani na produkty spożywcze.
 10. Zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne:
  • – powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze) także wózki, koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;
  • – wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem.

Równocześnie służby nie zalecają noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe! Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

/PSSE Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułPonad 50 mieszkańców powiatu świdnickiego objętych kwarantanną
Następny artykułWydzwania do firm i mieszkańców z groźbami. Jest wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania dla stalkera ze Świdnicy