Strona główna 0_Slider Pobiegną dziś „Tropem Wilczym”

Pobiegną dziś „Tropem Wilczym”

0

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji po raz ósmy w Polsce, a szósty w Świdnicy odbędzie się „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Bieg zaplanowano na niedzielę, 1 marca. Wydarzenie odbędzie się na trasach wokół zalewu Witoszówka. Świdnica nie będzie jedynym miejscem w naszym powiecie, gdzie rozegrana zostanie tego typu impreza.

Udział w świdnickim biegu jest bezpłatny. Zgłoszenia i zapisy do biegu przyjmowane będą w dniu imprezy od godziny 10.00 w Biurze Zawodów w bosmanacie. Pierwszych 350 osób otrzyma pakiety startowe z pamiątkową koszulką, a na mecie medal. Start zaplanowano na godzinę 12.00. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów. Na mecie dla uczestników przewidziano poczęstunek: harcerską zupę i gorącą herbatę. Program artystyczny przygotuje młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury. Wydarzeniem dodatkowym będzie uroczysta msza święta w kościele pw. świętego Andrzeja Boboli. Początek o godzinie 10.30.

Impreza ma charakter rekreacyjny i patriotyczny, głównym celem jest przekazanie treści historycznych oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. W 2011 roku ustanowiono świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem wydarzenia są Fundacja Wolność i Demokracja oraz Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. Partnerami: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Komenda Hufca ZHP Świdnica Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Nadleśnictwo Świdnica, Związki Kombatanckie i Żołnierskie, firma UNITRON. Koordynatorem projektu jest Tadeusz Grabowski (tel: 601 996 788). Patronat nad imprezą objął JE Biskup Świdnicki Ignacy Dec.

Kim byli żołnierze wyklęci, dlaczego pobiegniemy akurat 1963 metry?
Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.

Program „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Świdnica 2020 – 1.03.2020:
10.00-11.30 – zapisy do biegu (bosmanat, ul. Polna Droga), dla pierwszych 350 osób pakiet startowy: koszulka, medal
12.00 – odśpiewanie hymnu Polski, oficjalny start biegu
– Program artystyczny Młodzieżowy Dom Kultury Świdnica
– Ciepły poczęstunek
ok. 13.00 – zakończenie imprezy

Wydarzenia towarzyszące:
10.30 – msza święta (kościół pw. św. Andrzeja Boboli)

Żarów

Żarowski bieg zaplanowano na 1 marca 2020 roku. Wydarzenie organizowane przez Gminne Centrum Kultury i Sportu odbędzie się w Parku Miejskim przy ulicy Zamkowej. Udział w sportowym wydarzeniu jest bezpłatny. Zgłoszenia i zapisy do biegu przyjmowane będą w dniu wydarzenia w biurze zawodów w Parku Miejskim. Pierwszych 120 osób, które zapiszą się na bieg otrzyma pakiety startowe z pamiątkową koszulką, a na mecie medal. Start zaplanowano na godzinę 12:00. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów, jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Program:

Niedziela, 1 marca 2020
11.30: otwarcie biura zawodów, przyjmowanie zapisów
12.00: odśpiewanie hymnu Polski, oficjalny start biegu
13.00: zakończenie wydarzenia

Biegi odbędą się także w innych miastach na terenie naszego powiatu:

/MDvR/

Poprzedni artykułWalczą o tytułu mistrza wiosny. Akrobaci opanowali halę Zawiszów [FOTO]
Następny artykułZbierają na sportowy wózek do biegania dla osób niepełnosprawnych