Strona główna Wydarzenia Płyty betonowe – loftowy styl nadal modny

Płyty betonowe – loftowy styl nadal modny

0

Nic tak mocno nie zakorzeniło się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w architekturze wnętrz, jak styl loftowy. Zrodzony w latach kryzysu industrialny i minimalistyczny design trzyma się świetnie aż do dzisiaj i jest stosowany w różnych wariantach przez wielu uznanych architektów. Zwłaszcza w Polsce, w której industrializm architektoniczny jest jeszcze stosunkowo świeżej daty.

Styl zrodzony z kryzysu
Moda na wnętrza loftowe zrodziła w czasach kryzysu w Stanach Zjednoczonych w latach 50-tych ubiegłego wieku. I wraz z kryzysem przeniosła się na inne kraje. W pomieszczenia po upadających fabrykach, magazynach oraz halach produkcyjnych zaczęli osiedlać się artyści i urządzać je według własnych upodobań. Początki stylu miały więc charakter spontaniczny, który później został wykorzystany i przekształcony przez profesjonalnych architektów.

W Polsce moda na wykorzystanie przemysłowych budynków i wnętrz  również związana była z kryzysem. Znacznie jednak późniejszym, bo dotyczącym lat 90-tych ubiegłego wieku i transformacji ustrojowej, która wówczas nastąpiła. Przekształcenia gospodarcze, które wtedy miały miejsce spowodowały, że i u nas fabryki zaczęły upadać, a ich wnętrza i magazyny zasiedlili ludzie poszukujący niekonwencjonalnych wówczas w Polsce rozwiązań designerskich i architektonicznych.

https://4wall.pl/plyty-z-betonu-architektonicznego/3878-681-plyta-z-betonu-60-x-30-cm.html

Industrializm, minimalizm i beton
Jak z tego wynika, loft  u swoich początków był po prostu mieszkaniem urządzony w dawnych pomieszczeniach przemysłowych. Od tego czasu styl ten jednak bardzo się rozwinął i dzisiaj nie trzeba już mieszkać w dawnej fabryce, żeby cieszyć się oryginalnym designem stylu loftowego. Architekci zaimplementowali go do potrzeb współczesnych obywateli i obecnie stosowany jest on zarówno w pomieszczeniach prywatnych, jak i publicznych.

Podstawami stylu loftowego jest industrializm i minimalizm. Architektura i wystrój wnętrz w tym przypadku odnosi się w twórczy sposób do pomieszczeń przemysłowych, w których nadrzędną cechą jest ich przestrzenność. Bazują zatem one jedynie na niezbędnym wyposażeniu meblarskim i dekoracyjnym, utrzymanym w industrialnym designie. Niezbędnym elementem stylu, wręcz jego podstawą jest beton. Można nawet powiedzieć, że nie ma stylu loftowego bez betonu. Do wyboru – na ścianach, na suficie, czy też na podłodze.

https://4wall.pl/plyty-z-betonu-architektonicznego/3877-621-plyta-z-betonu-architektonicznego-120-x-60-cm.html

Płyty betonowe gwarancją loftowego charakteru
Stosowane są różne rozwiązania nawiązujące do betonowych wnętrz budynków przemysłowych. Beton może imitować dekoracyjny tynk, farba strukturalna, a bywa, że i tapeta. Wszystko to jednak są namiastki, które nie zagwarantują nam autentyczności stylu loftowego, a z upływem czasu z powodu utraty swoich właściwości mogą spowodować jego wykoślawienie. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt betonowych, wykonanych z betonu dekoracyjnego. Bardzo dobrze imituje on industrialne wnętrza. W dodatku jest nieścieralny, nie pyli się i nie musi koniecznie być szary. Można zatem jego kolor dostosować do charakteru wnętrza.

Dekoracyjne płyty betonowe o zróżnicowanej fakturze i grubości można bezpośrednio przyklejać do powierzchni. Można też je w celach dekoracyjnych przykręcać ozdobnymi śrubami, a szpary między płytami fugować. Wszytko to nada autentyczności wnętrzu i sprawi, że nabierze ono rzeczywistego loftowego charakteru.

Tego rodzaju rozwiązania stosowane są zarówno w salonach, kuchniach, jak i łazienkach. Loftowy styl ma to bowiem do siebie, że doskonale sprawdza się we wszelkiego rodzaju wnętrzach.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułJak przygotować się do sezonu wędkarskiego 2020?
Następny artykułPaulina Lenda odpadła z pierwszego odcinka polsatowskiego talent show