Strona główna 0_Slider Pierwszy samorząd zawiesił opłaty czynszowe. Świdnicki radny apeluje o ulgi. Co zrobi...

Pierwszy samorząd zawiesił opłaty czynszowe. Świdnicki radny apeluje o ulgi. Co zrobi prezydent Świdnicy?

9

Samorząd Miasta Chełm zawiesza opłaty czynszowe dla przedsiębiorców, którzy w związku zagrożeniem koronawirusem zmuszeni są zamknąć swoje lokale – informuje miasto na swojej stronie internetowej. Burmistrz Chełma zapowiada kolejne ulgi. O pakiet pomocowy dla świdnickich firm i usługodawców apeluje radny Marcin Paluszek, a także klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Pytania wystosowała także redakcja Swidnica24.pl.

W Chełmie czynsze zostaną zawieszone na 2-3 miesiące dla tych, którzy wynajmują lokale od miasta i musieli zawiesić działalność. Pozostali przedsiębiorcy, którzy pracują w ograniczonym zakresie, otrzymają częściowe zwolnienie z opłat. Burmistrz Jakub Banaszek zapowiada kolejne ułatwienia.

Już wczoraj redakcja Swdnica24.pl wystosowała do prezydent beaty Moskal-Słaniewskiej pytania, jaką pomoc miasto zaoferuje świdniczanom, którzy z powodu pandemii koronawirusa musieli zamknąć swoje firmy i lokale usługowe. Wcześniej pytaliśmy o zawieszenie opłat w Strefie Płatnego Parkowania. Czekamy na odpowiedź.

Myślę, że jak najszybciej powinniśmy przedsiębiorcom coś zaproponować, bo panika i strach w mieście narasta – mówi radny Marcin Paluszek, który do prezydent miasta skierował interpelację z propozycjami:

W związku z kryzysem koronawirusa, który dotknął także świdnickich przedsiębiorców wnioskuję o podjęcie działań, które mogą ograniczyć skutki tej sytuacji. Proponuję, żeby Gmina Miasto Świdnica podjęta następujące kroki:

1. Zwolnienie wszystkich świdnickich małych i średnich przedsiębiorców z opłat wynikających ze świdnickiej Strefy Płatnego Parkowania do końca 2020 roku.

2. Odroczenie płatności podatków lokalnych (podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych) za okres od marca do czerwca 2020 roku włącznie z opcją umorzenia zaległości za ten okres.

3. Zwolnienie z czynszów przedsiębiorców wynajmujących lokale gminne (za okres marzec-czerwiec 2020 roku) oraz zawieszenie opiat za zajęcie terenu, na którym funkcjonuje ogródek letni (do końca 2020 roku).

4. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla wszystkich zatrudnionych oraz pracodawców na terenie Gminy Miasta Świdnica do końca 2020 z opcją przedłużenia.

Jestem przekonany, że powyższe rozwiązania pozwolą szybciej odzyskać płynność świdnickim przedsiębiorcom. Proszę o zwołanie specjalnej sesji Rady Miejskiej, na której będziemy mogli przedyskutować powyższe pomysły i podjąć odpowiednie uchwały w celu wdrożenia ich jak najszybciej w życie. Z wyrazami szacunku, Marcin Paluszek

Własny apel do prezydent Świdnicy wystosowali także radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości:

Radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Świdnicy zwracają się do Pani prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej o podjęcie konkretnych działań w celu pomocy świdnickim przedsiębiorcom, którzy to w związku z występowaniem koronowirusa znaleźli się bardzo trudnej sytuacji.

Możemy firmom zaoferować np. preferencyjne stawki i warunki spłaty czynszów, podatku od nieruchomości, przyznać ulgi lub umorzyć zaległości.

Czy miasto Świdnica podjęło jakieś kroki, czy jest gotowe do pomocy?

W imieniu Klubu
Luiza Nowaczyńska

/asz/

Poprzedni artykułJaką salę konferencyjną wybrać?
Następny artykułOd piątku kolejne zmiany w rozkładzie jazdy autobusów miejskich